Campanie caritabilă: „Să reaprindem Lumina lui Cristos în sufletele celor necăjiţi!”

Asociaţia „Misionarii lui Padre Pio” invită clujenii, şi în acest an, să se alăture campaniei organizate, în apropierea Sărbătorii Paştelui, în favoarea unor familii defavorizate din satele judeţului şi din municipiul Cluj-Napoca.

Campania, organizată în colaborare cu Surorile Baziliene de la Mănăstirea „Sfînta Macrina” din Cluj-Campanie-caritabilaNapoca, presupune oferirea de pachete cu haine, alimente şi alte lucruri necesare şi utile unor familii nevoiaşe.

„Am dat deja startul unei colecte de alimente neperisabile (zahăr, orez, ulei, făină, mălai, conserve etc.), dulciuri pentru copii, haine, rechizite, încălţăminte, jucării, aşternuturi de pat etc., toate acestea fiind necesare unor familii cu posibilităţi materiale reduse. Colecta se desfăşoară zilnic, la sediul asociaţiei noastre din str. Traian Moşoiu nr. 14, ap. 4. De asemenea, alte două acţiuni sînt organizate pentru susţinerea acestei campanii caritabile: proiectul studenţilor Facultăţii de Istorie şi Filozofie din cadrul UBB – „Fii iepuraşul de Paşti şi ajută-ne să readucem zîmbetul pe buzele copiilor” şi o vînzare de obiecte, în scop caritabil. În zilele de 22 şi 23 aprilie, între orele 15:00-18:00, pe strada Andrei Mureşanu nr. 21, afară, în aer liber, se vor vinde obiecte dintre cele mai diverse – haine pentru copii şi adulţi, obiecte decorative ş.a., banii adunaţi urmînd a fi folosiţi pentru campania caritabilă de Paşti” – precizează preşedintele Asociaţiei „Misionarii lui Padre Pio”, Lucian Pîrvu.

Asociaţia „Misionarii lui Padre Pio” este o organizaţie nonguvernamentală care desfăşoară campanii de binefacere în sprijinul persoanele nevoiaşe din judeţul Cluj. În prezent, asociaţia are două activităţi sociale săptămînale: programul „Mînca-vor săracii şi se vor sătura”, prin care oferă, în fiecare zi de luni şi miercuri, o masă caldă persoanelor aflate în Centrul de Asistenţă Temporară de pe str. Oaşului, respectiv programul „Pîinea noastră cea de toate zilelele”, prin care se distribuie săptămînal pachete (alimente neperisabile, haine, încăţăminte, rechizite şcolare) unor familii cu probleme sociale, precum şi pîine şi conserve persoanelor aflate în centrele de găzduire temporară ale Primăriei Municipiului Cluj-Napoca, din str. Oaşului şi str. Dragoş Vodă, precum şi la Centrul ”Sfîntul Ioan al lui Dumnezeu”, aflat în administrarea Fundaţiei „Uniunea Creştină din România”. Cele două programe se desfăşoară exclusiv pe baza donaţiilor făcute de persoane private şi agenţi economici, pe bază de voluntariat.

„Dacă dumneavoastră ceva vă prisoseşte, altcuiva i-ar putea fi de mare folos! Astfel, mînă în mînă, să devenim purtători ai Luminii lui Cristos, chiar şi în locurile cele mai întunecate… de mizerie, de boală, de suferinţă, de sărăcie, de singurătate sau păcat!” – este mesajul reprezentanţilor Asociaţiei „Misionarii lui Padre Pio”, adresat clujenilor.

M. TRIPON

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.