România pierde optimile

C. E. volei/ f BT Arena, 24 august/

După un prim set dătător de speranțe, 25:18, România pierde următoarele 3 seturi cu un identic -22. Și odată cu ele și șansa de a mai spera la calificarea în faza a 2- a.

Unde s-a pierdut meciul? Răspunsurile se găsesc în lipsa de concentrare în construcția atacurilor, lipsite de forță, joc fără orizont, cu rare ieșiri la rampa ale jucătoarelor noastre, o lipsă de omogenitate cu toate schimbările făcute.

Cauzele mari trebuie căutate în curtea Federației Române de Volei, cum am mai scris, garanta unui campionat intern slab atât la feminin, cât și la masculin.

Turcia, maximum de puncte în Grupa D

Victorie confortabilă a echipei antrenate de Giovanni Guidetti, la capătul a 29 de minute. Turcia și-a terminat jocurile în grupa D, ocupând în final locul 1 cu maximum de puncte, 15, și un setaveraj de invidiat, 15:1!

Miercuri, 25 august: Suedia- Țările de Jos 17.30 și România- Ucraina 20.30, rezultate ce vor stabili doar clasamentul la nivelul locurilor 3 și 4.