Baschet / „U” BT Cluj, dublă victorie cu Steaua în Cupa României

„U” Banca Transilvania a obținut o victorie în primul meci disputat pe teren propriu în actuala stagiune. Formația antrenată de Mihai Silvășan s-a impus și în returul cu Steaua București, scor 97-92. În jocul precedent, alb-negrii au câștigat cu 87-69. Campioana României s-a despărțit în aceste zile de Toni Katić, astfel că rolul de conducător de joc i-a revenit tânărului David Lăpuște. În echipa de start s-au mai regăsit Karel Guzman, Elijah Stewart, Ștefan Grasu și Andrija Stipanović. Steliștii au început tare, iar Vragović s-a remarcat cu aruncări de la distanță. De asemenea, Djurić și-a făcut simțită prezența în primele minute, astfel că roș-albaștrii au condus cu 32-21 după zece minute minute. În actul secund, Patrick Richard și Andrija Stipanović au furnizat puncte. De asemenea, Luca Colceag a impresionat din nou și venind de pe banca de rezerve a reușit să pună puncte în dreptul clujenilor. Universitatea a trecut în avantaj, scor 47-43, dar baschetbaliștii lui Eugen Ilie au egalat la pauza mare, 47-47. Repriza secundă s-a derulat cu „U” Banca Transilvania în prim plan. Elijah Stewart a fost eficient pe teren, astfel că „U” a ajuns să conducă cu 73-62 la finalul sfertului trei. Militarii nu au renunțat la luptă, însă gazdele au gestionat mai bine situația, iar triplele lui Diaby și Guzman au pus capăt încleștării. ”A fost un meci care a început prost din partea noastră. Parcă eram în curtea școlii, la un meci de recreație. Am lăsat 32 de puncte în primul sfert, ceea ce este enorm de mult. La fiecare pauză eram bătuți la acțiunile 1 la 1. Ne-am revenit în următoarele sferturi, apărarea făcând diferența. Nu s-a pus problema învingătoarei la final. Le-am spus și băieților la început, nu era vorba despre calificare. Calificarea era deja asigurată, dar conta felul cum evoluăm. Trebuie să avem o mentalitate mai bună și să încercăm să progresăm de la meci la meci. Astăzi, în primul sfert, nu am făcut-o și nu am jucat un baschet calitate”, a declarat Mihai Silvășan, antrenorul Universității, pe site-ul oficial al echipei.

CSM CSU Oradea, finalistă în sezonul precedent, a fost eliminată din Cupa României, deşi a învins-o pe SCM U Craiova cu scorul de 67-58, marţi seară, pe teren propriu, în manşa secundă a turului întâi al competiţiei. SCM U Craiova s-a impus în primul joc cu 79-64. Dovis Bickauskis, cu 14 puncte, 3 recuperări, 4 pase decisive, Garlon Everett Green, cu 12 p, 3 rec, şi francezul Alexandre Vladimir Gavrilovic, cu 12 p, 4 rec, 4 pd, au fost cei mai buni de la orădeni în meciul de marţi. Titus Jaron Robinson, 14 p, 3 rec, şi Michael Rashad Qualls, 12 p, 7 rec, s-au remarcat de la craioveni. În sferturi s-au mai calificat Dinamo București şi SCM Timişoara. Dinamo Bucureşti a trecut de CSM 2007 Focşani cu 75-58, după 87-65 în prima manşă. SCM Timişoara a învins-o pe CSM VSKC Miercurea Ciuc cu 83-63, după o victorie categorică şi în tur, cu 93-54. CSU Sibiu şi CSM Galaţi s-au calificat, luni, în sferturile de finală, iar ABC Athletic Neptun Constanţa a reuşit acest lucru duminică. Partida CSO Voluntari – CSM Târgu Jiu a fost amânată deoarece echipa ilfoveană va participa în preliminariile FIBA Europe Cup.