Baschet / „U” BT Cluj a ajuns la șapte victorii la rând în campionat

Formația antrenată de Mihai Silvășan, cu Stefan Bircevic și americanul Elijah Stewart în zi de grație, autori a 21, respective 20 de puncte, și-a valorificat avantajul terenului propriu în disputa cu rivala CSU Sibiu, impunându-se la o diferență de 12 puncte în derby-ul Ardealului, după ce oaspeții au avut parte de un start lansat, conducând cu 10-0. Pentru Universitatea urmează duelul cu israelienii de la Hapoel Holon, din Basketball Champions League. Partida va avea loc miercuri, 17 noiembrie, pe teren propriu, de la ora 19:30 și contează pentru Grupa G a competiției, în care Universitatea este lideră după trei jocuri.

Campioana națională en titre „U” Banca Transilvania a obținut a șaptea victorie consecutivă în Liga Națională după ce a dispus de BC CSU Sibiu cu 92-80. Meciul s-a desfășurat la BTarena și a început în nota de dominare a oaspeților, care au condus cu 10-0. Mihai Silvășan a cerut imediat time-out, iar întreruperea a avut efect. Patrick Richard a scuturat de două ori plasa de la mare distanță, dar Sibiul s-a menținut la conducere, deși clujenii au pus umărul la un parțial de 11-0 în actul întâi. Ulterior, în sfertul al doilea, „U” Banca Transilvania și-a impus ritmul. Brandon Brown și Patrick Richard s-au bucurat de un rol important din punct de vedere al distribuției mingii. Cei doi au găsit în permanență omul liber, iar la finalizare s-a aflat adesea Stefan Birčević. „Studenții” au excelat prin aruncări de la mare distanță, capitol la care s-au remarcat Patrick Richard și Colceag. La pauză, clujenii au condus cu 46-39, iar ecartul a crescut în partea a doua. Până la final, elevii lui Mihai Silvășan nu au mai făcut pași greșiți și au obținut un rezultat pozitiv. ”Nu a fost un meci ușor. Sibienii au început foarte bine partida și au evoluat în sistem zonă aproape tot meciul. Ne-a fost greu să ne adaptăm, dar ulterior am jucat mai bine, în special în a doua repriză. Este o victorie importantă pentru noi, acum trebuie să ne pregătim de următoarea confruntare, cu HapoelHolon. Este un meci important, pe care ne dorim să îl câștigăm. La Tel Aviv ne-au învins, acum este momentul să ne luăm revanșa. Acum vom fi acasă, trebuie să jucăm mai bine și să dăm totul pentru o victorie”,  a declarat Stefan Bircevic, principalul marcator al clujenilor în acest meci, cu 21 de puncte. Bircevic a fost secondat de Elijah Stewart, cu 20 de puncte, iar Patrick Richard a contribuit la succesul echipei sale cu 15 puncte. Mihai Silvășan, antrenorul principal al Universității, a remarcat cele 30 de pase decisive ale clujenilor, dar și prestația jucătorilor privind aruncările de la distanță: ”După un început prost, ne-am revenit. În repriza a doua am reglat din intensitate și ne-am apărat așa cum trebuie. Pot să remarc numărul mare de pase decisive. Am reușit 30 de pase decisive, ceea ce nu e puțin. Jucătorii și-au dorit să joace împreună, să dea drumul la minge. Am avut o zi bună la aruncările de trei puncte. Am reușit 15 coșuri de la mare distanță, dar apărarea Sibiului ne-a permis aruncările. Ei s-au bazat pe protejarea spațiului de trei secunde. Mă bucur că am marcat un număr așa de mare. Dacă nu am fi avut un procentaj așa bun, ne-am fi confruntat cu probleme până la finalul jocului. Una peste alta, este o victorie, ne bucurăm că am câștigat meciul și acum ne pregătim de duelul cu Hapoel Holon”.