Anul a început cu un salariu mediu de peste 2.300 lei

Salariul mediu brut pe economie a crescut cu 8,4% în decembrie 2016 față de luna anterioară, la 3.257 lei, iar salariul mediu net a ajuns la 2.354 lei, în urcare tot cu 8,4%, cel mai mari câștiguri fiind obţinute de lucrătorii din domeniul fabricării produselor de cocserie și a produselor obținute din prelucrarea țițeiului, iar cele mai mici cei din sectorul hoteluri și restaurante.

În decembrie 2016, comparativ cu luna anterioară, în majoritatea activităților din sectorul economic, salariul mediu net a fost mai mare.

Cele mai semnificative creșteri ale salariului mediu net s-au înregistrat în extracția petrolului brut și a gazelor naturale (cu 36,3% ), în silvicultură și exploatare forestieră (inclusiv pescuit și acvacultură), tranzacții imobiliare, depozitare și activități auxiliare pentru transport (între 30% și 32%), în fabricarea produselor de cocserie și a produselor obținute din prelucrarea țițeiului, colectarea și epurarea apelor uzate, transporturi pe apă, fabricarea altor mijloace de transport, telecomunicații, fabricarea altor produse din minerale nemetalice, repararea, întreținerea și instalarea mașinilor și echipamentelor, producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat (între 17,5% și 24% ) şi în fabricarea produselor farmaceutice de bază și a preparatelor farmaceutice, fabricarea băuturilor, intermedieri financiare (cu excepția activităților de asigurări și ale fondurilor de pensii), activități de producție cinematografică, video și de programe de televiziune (inclusiv înregistrări audio și activități de editare muzicala; activități de difuzare și transmitere de programe), activități de servicii anexe extracției, fabricarea substanțelor și a produselor chimice (între 14,5% și 16,5%).

Cele mai importante scăderi ale salariului mediu net au avut loc în fabricarea produselor din cauciuc și mase plastice (cu 4,1%), respectiv în fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor și semiremorcilor (cu 2,7%).

Salarii mai mari în sănătate, mai mici în învăţământ

În sectorul bugetar s-au înregistrat creșteri ale salariuluimediu net față de luna precedentă în sănătate și asistență socială (cu 20,2%), respectiv în administrație publică (cu 4,5%), urmare a aplicării prevederilor legale pentru personalul plătit din fonduri publice. În învățământ, câștigul salarial mediu net a scăzut (cu 4,9%), din cauza începerii vacanței școlare și reducerii sumelor reprezentând plata cu ora a cadrelor didactice.

Datele publicate de Institutul Național de Statistică arată că faţă de salariul din decembrie 2015, câștigul salarial mediu nominal net a crescut cu 11,4%. Indicele câștigului salarial real față de aceeași perioadă din 2015 a fost de 112%.

Recomandat pentru dvs.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.