Ajutor binevenit pentru 100 de copii gherleni

Municipiul Gherla nu duce lipsă de familii nevoiaşe. Problema locurilor de muncă şi greutăţile materiale provoacă multe nemulţumiri locuitoilor oraşului. Chiar de aceea sînt binevenite ajutoarele de sfîrşit de an, donate de oameni cu inimă bună, cu ocazia sărbătorilor de iarnă.

Zilele trecute, de exemplu, am consemnat bucurie şi speranţă pentru nu mai puţin de 100 de copii sărmani din localitate. Acesta a şi fost scopul unei noi campanii umanitare desfăşurate de Asociaţia “Filantropia Ortodoxă” – filiala Gherla, cu sprijinul unor oameni generoşi, care şi-au dovedit bunătatea prin fapte.

În preajma sărbătorilor au fost colectate la sediul asociaţiei fonduri, pachete cu produse alimentare, de igienă, dulciuri, jucării, îmbrăcăminte şi încălţăminte. Darurile au fost apoi împărţite la casele copiilor de asistentul social, împreună cu voluntari de la Liceului  Teoretic „Ana Ipătescu” din municipiul Gherla.

În această campanie s-au implicat activ şi micuţii voluntari de la grădiniţele cu program prelungit „Arici Pogonici” şi „Veseliei” (director: Măriuca Chiorean), care au oferit la rîndul lor daruri copiilor. Campania s-a bucurat şi de sprijinul unor tineri de la liceele  teoretice “Ana Ipătescu” şi “Petru Maior”, care s-au implicat cu mare drag, aşa cum au procedat şi anii trecuţi, la sfîrşit de an.

SZ.Cs.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.