Academice Şcoala inetrnaţională de chirurgie experimentală destinată studenţilor

Paşi importanţi în desăvârşirea profesională

Trebuie să ne înnoim mereu cunoştinţele” obişnuia să spună şi încă des Magistrul Iuliu Haţieganu, îndemnându-i astfel pe studenţi să se aplece asupra tuturor şanselor de perfecţionare. Cuvinte care, chiar dacă spune cu peste 60 de ani în urmă, au valabilitate şi în zilele noastre.

O şansă a fost să fie şi Şcoala internaţională de chirurgie experimentală destinată studenţilor, 24 – 30 iulie, organizată de filiala Cluj a Societăţii Studenţilor Chirurgi din România – preşedintă Ramona Vinaşi, vicepreşedinte Maximilian Dindelegan -, şcoală ale cărei cursuri s-au desfăşurat în spaţiile Biobazei UMF ‘Iuliu Haţieganu’.

12 a fost numărul studenţilor participanţi (Belgia, Egipt, Turcia, Lituania, Olanda) – invitaţi dr. Victor Volovici/Olanda, prof dr Alexandru Georgescu/Spitalul Clinic de Recuperare, conf dr George Dindelegan/Chirurgie I, dr veterinar Cristian Berce/director Biobaza UMFului clujean, dr. Alexandra Caziuc/Chirurgie I, dr Maximilian Muntean/Institutul Oncologic Cluj-Napoca -, studenţi doritori de a deveni chirurgi, studenţi care au o viziune complexă şi completă asupra meseriei pe care vor să o îmbrăţişeze.

Lărgirea câmpului cunoştinţelor prin experienţe pe animale de laborator a avut la bază cinci module teoretic şi practice deopotrivă. Studenţii s-au familiarizat cu noţiunile de anatomie pentru rpincipalele animale utilizate în cadrul modelelor experimentale, cu tehnica efectuării anesteziei, cu metodele de administrare a medicamentelor, cu metodele de prelevare a probelor biologice, cu monitorizarea animalelor de experienţe, cu noţiunile de bază ale microchirurgiei (microscop operator, instrumentar specific, noduri şi suturi la microscop), cu suturile vasculare şi nervoase realizate pe materiale biologice (picioare de găini, şoareci, iepuri, cobai, şobolani Wistar) şi nu în ultimul rând, cu alte trei noţiuni de bază etică – statistică – cercetare.

Dacă ar fi să mă opresc asupra unui modul aparte, atunci o fac asupra microscopului operator, în care studenţii s-au familiarizat cu principiile de funcţionare, întreţinere şi folosire, cu instrumentele macro şi microchirurgicale, cu hemostaza în microchirurgie, cu materialele de sutură folosite în chirurgia experimentală, cu principiile suturilor microchirurgicale, cu tipurile de suturi utilizate în microchirurgia vasculară şi nervoasă. La fel de interesante au fost descoperirea şi izolarea aortei abdominale, anastomoza arterială termino – terminală pe aortă de şobolani, cu fire separate, …

Au fost zile nu numai de familiarizare suplimentară cu tehnicile chirurgicale, ci şi zile de exersare a tehnicilor de bază, garanţii ale succeselor viitoare, în sălile de operaţii.

Au fost 12 studenţi de peste hotare. Prezenţa lor argumentează şi întăreşte ideea unei şcoli medicale clujene de învăţământ superior la cele mai înalte standarde. Argumentează şi ideea că există studenţi cu adevărat interesaţi de viitorul lor prin profesia aleasă.

Demostene ŞOFRON

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.