A început migraţia la peremişti

La şase ani după ce Virgil Pop pleca la Partidul Conservator din postura de preşedinte al organizaţiei PRM Turda, istoria se repetă. Deşi nu se află în postura de lider al organizaţiei, Stelian Mărginean, fost consilier local şi candidat al PRM pentru Camera Deputaţilor în Colegiul uninominal Turda, la alegerile parlamentare din 2008, a trecut la PSD. Împreună cu Stelian Mărginean au mai părăsit organizaţia PRM Turda încă 26 de membri.

Într-o conferinţă de presă desfăşurată miercuri, 25 aprilie, la sediul PSD Turda, ex-peremistul Stelian Mărginean a declarat că cei plecaţi „nu s-au mai regăsit în politica practicată acum de către conducerea filialei PRM Turda”. Mărginean a explicat: „Noi vrem să facem politică, nu să muncim pentru membrii unei echipe care nu fac decît să stea pe scaune”. Liderul grupului care a dezertat din PRM mai incriminează şi modul în care au fost desemnate persoanele care se află în fruntea filialei turdene a PRM: „Actuala conducere nu a fost aleasă în mod democratic” susţine Stelian Mărginean.

Ruptura din filiala turdeană a PRM era previzibilă încă din 7 martie, cînd, la o întrunire a membrilor conducerilor de organizaţii locale ale acestei formaţiuni politice din localităţile Turda, Cîmpia Turzii şi cîteva comune învecinate cu aceste două municipii, la care a participat şi secretarul general al partidului, Gheorghe Funar, preşedintele filialei turdene, Doru Anca, a fost acuzat de gestionarea frauduloasă a sumei de 200 de milioane de lei vechi, bani cheltuiţi în campania pentru alegerile locale din anul 2008. În ceea ce priveşte opinia lui Doru Anca în legătură cu plecările de acum din partid, acesta nu a putut fi contactat.

Stelian Mărginean a primit una din cele două funcţii de vicepreşedinte ale organizaţiei social-democraţilor turdeni, rămase vacante după demisia lui Victor Chiorean şi excluderea din PSD a lui Radu Stoica. Preşedintele social-democraţilor turdeni, Cristian Matei, a precizat că ceilalţi peremişti, care au calitatea de simpli membri ai PSD, vor face parte din organizaţiile de cartier, în funcţie de locul unde se află domiciliul fiecăruia dintre aceştia. Potrivit secretarului organizaţiei, Mircea Piper, PSD Turda numără 659 de membri după venirea grupului de la PRM.

Exodul nu pare să se oprească aici. Stelian Mărginean a declarat că şi alţi membri PRM, îndeosebi din organizaţia de tineret a filialei turdene a formaţiunii politice conduse de către Corneliu Vadim Tudor, şi-au exprimat intenţia de a trece la PSD. „În total, numărul acestora poate să ajungă la 100” a mai precizat Stelian Mărginean. „În campania electorală avem nevoie de fiecare om din partid. Cei 27 de noi membri şi cei care vor mai veni vor fi repartizaţi la organizaţiile de cartier şi fiecare va primi sarcini de îndeplinit în campania electorală pentru alegerile locale” a mai adăugat preşedintele organizaţiei PSD Turda, Cristian Matei.

Emil HĂLĂŞTUAN

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.