CFR a ratat la mustață calificarea în primăvara europeană

CFR Cluj s-a aflat la doar câteva zeci de secunde de o nouă calificare în „16”-imile Europa League, a doua consecutivă. În stagiunea precedentă, CFR a fost stopată în „16”-imi de viitoarea câștigătoare a trofeului, echipa spaniolă FC Sevilla. CFR nu a promovat faza grupelor, fiind egalată în prelungirile jocului cu Young Boys Berna, din deplasare. Clujenii au deschis scorul, prin Debeljuh, după o fază încâlcită, în care Rondon a șutat în bară. CFR a fost egalată în minutul patru al prelungirilor, din penalty, Bălgrădean fiind eliminat. Nici elvețienii n-au încheiat meciul în efectiv complet, Nsame fiind trimis la vestiar două minute mai târziu. Chiar și așa, Young Boys s-a impus cu 2-1, golul victoriei fiind marcat de Gaudino. CFR a încheiat grupa pe locul 3, cu 5 puncte, la fel ca și ȚSKA Sofia, care a obținut o victorie de palmares cu AS Roma. Aceasta din urmă și Young Boys Berna s-au calificat în primăvara europeană.