Înot / Clujenii s-au umplut de medalii la naționalele de la Miercurea Ciuc

CSA Steaua Bucureşti şi CSM Piteşti au câştigat fiecare câte trei titluri, în ultima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Miercurea Ciuc. Victoriile Stelei au fost aduse de Constantin George Alexandru Stoica, la 50 m liber, Vlad Ştefan Stancu, la 400 m liber, şi de ştafeta feminină de 4×50 m mixt (Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea, Maysa Raţiu, Bianca Andreea Costea). Pentru CSM Piteşti au obţinut victorii Mihai Iacob (200 m bras), Alexandra Roxana Curcan (50 m spate) şi Delia Giorgiana Safcencu (400 m mixt). Mihai Gergely a obținut alte două medalii la aceste naționale. După două medalii de argint în primele două zile, sportivul de la CSM Cluj-Napoca a fost al treilea în finala probei de 50 de metri liber. Mihai a acoperit distanța în 22 de secunde și 63 de sutimi. A fost o cursă foarte strânsă, în care primii trei clasați au fost devansați de câteva sutimi de secundă. Titlul i-a revenit lui Constantin Alexandru Stoica, de la Steaua București, care l-a depășit cu doar două sutimi de secundă pe Cătălin Paul Ungur, de la CS Universitatea Cluj. Mihai Gergely a devenit vice-campion național la 400 de metri liber. Universitatea Cluj a deplasat la Miercurea Ciuc un lot format din patru sportivi, antrenați de Philgas Soit. Este vorba de Luoana Brădean, Carina Pădurariu, Edward Pech și Cătălin Ungur. Luoana Brădean concurează la 50 m Fluture, 50 m Liber, 50 m Spate și 100 m Spate. Carina Pădurariu la 50 m Fluture, 50 m Bras, 100 m Bras, 100 m Mixt, 200 m Mixt și 400 m Mixt. Edward Pech la 50 m Fluture, 50 m Crawl, 50 m Bras și 100 m Mixt, iar Cătălin Ungur la 50 m Crawl, 50 m Spate, 50 m Fluture, 100 m Fluture și 100 m Mixt. În prima zi a competiției înotătorul universitar Cătălin Ungur a cucerit titlul național la proba de 50 m Fluture, cu timpul de 23.31”, iar Eddy, Luoana și Carina și-au îmbunătățit recordurile personale. În prima zi a întrecerilor, Mihai Gergely, de la CSM Cluj-Napoca, a ocupat poziția secundă în finala probei de 200 m mixt, cu timpul de 02:01:27. Gergely a fost devansat de David Popovici, în fața căruia n-a avut nici o șansă. Dinamovistul a fost mai rapid cu patru secunde. Mihai Gergely a „recidivat” în finala probei de 200 m liber, ocupân tot locul secund, după stelistul Vlad Ștefan Stancu, dar înaintea băcăuanului Ștefan Cozma. Timpul lui Gergely a fost mai slab cu aproape două secunde decât al medaliatului cu aur. Brigitta Vass, lgitimată la Clubul Sportiv Școlar Viitorul Cluj-Napoca, a ratat la mustață medalia de argint în finala probei de 100 m bras. Brigittei i-au lipsit cinci sutimi de secundă pentru titlul de vice-campioană națională. Sportiva din Cluj a trebuit să se mulțumească cu medalia de bronz. Aurul în această probă i-a revenit Mariei Claudia Gâdea, de la Steaua București.