Record la Aeroport: peste 300.000 de pasageri într-o lună

Aeroportul Internaţional „Avram Iancu” Cluj a anunţat că, pentru prima dată în istoria sa, traficul de pasageri într-o lună calendaristică a depăşit pragul de 300.000 de pasageri.

Traficul de pasageri din iulie, de aproximativ 304.000 pasageri, îl depăşeşte pe acela din întreg anul 2006 – 244.366 pasageri şi este este comparabil cu cel din anul 2007 – 390.521 pasageri. În valori procentuale, creşterea nivelului traficului de pasageri, atât în luna iulie cât şi în perioada ianuarie-iulie 2019, comparativ cu perioade similare din anul anterior este de 3%.

În acest an, Aeroportul Internaţional „Avram Iancu” Cluj oferă zboruri spre 45 destinaţii regulate din 21 de ţări, respectiv 11 destinaţii charter turistice din 4 ţări, prin intermediul a peste 15 operatori aerieni.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.