Au scăzut rezervele valutare

La 30 noiembrie 2011, rezervele valutare la Banca Naţională a României se situau la nivelul de 31.744 milioane euro, faţă de 32.198 milioane euro la 31 octombrie 2011. Rezerva de aur s-a menţinut la 103,7 tone. În condiţiile evoluţiilor preţurilor internaţionale, valoarea acesteia s-a situat la 4.276 milioane euro. Rezervele internaţionale ale României (valute plus aur) au fost de 36.020 milioane euro, faţă de 36.290 milioane euro.

În cursul lunii au avut loc intrări de 1.103 milioane euro, reprezentînd alimentarea contului Comisiei Europene, modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finanţelor Publice, venituri din administrarea rezervelor internaţionale şi altele. De asemenea, au fost înregsitrate ieşiri de 1.557 milioane euro, reprezentînd plăţi de rate şi dobînzi în contul datoriei publice denominate în valută, modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit şi altele. Plăţile scadente în luna decembrie 2011 în contul datoriei publice denominate în valută, directe sau garantate de Ministerul Finanţelor Publice, însumează 108,3 milioane euro.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.