„Tablele Legii, Legile Lumii”

Emisiunea de mărci poştale „Tablele Legii, Legile Lumii” va putea fi achiziţionată, începînd de miercuri, de la toate magazinele Romfilatelia din Bucureşti şi din ţară, albumul filatelic fiind disponibil la preţul de 193 lei.

Potrivit unui comunicat transmis, luni, AGERPRES, continuînd seria emisiunilor dedicate istoriei şi religiei, Romfilatelia aduce în prim plan o personalitate marcantă a istoriei universale, pe legendarul Moise, care a avut, prin Legea divină, un rol primordial în identitatea poporului evreu şi a religiilor creştină şi islamică.

Emisiunea este alcătuită din patru mărci poştale care ilustrează elemente esenţiale ce au influenţat puternic viaţa poporului evreu şi conceptele religioase ale altor popoare.

Timbrul cu valoarea nominală de 1,20 lei reproduce imaginea unui desen realizat după statuia lui Moise, operă a marelui sculptor Michelangelo Buonarroti, în timp ce pe marca poştală cu valoarea nominală de 1,40 lei sînt ilustrate Tablele Legii, scrise în piatră de Dumnezeul evreilor şi avînd textele celor Zece porunci. Imaginea redată aparţine Sinagogii Podul Mogoşoaiei din Bucureşti.

Timbrul cu valoarea nominală de 3,00 lei prezintă imaginea unui Chivot (Sinagoga Mare din Bucureşti) reprezentînd spaţiul din Sinagogă unde sînt păstrate sulurile Legii (TORA), iar pe marca poştală cu valoarea nominală de 14,50 lei este ilustrată imaginea mănăstirii Sfînta Ecaterina, ridicată pe muntele Sinai şi avînd altarul pe locul unde Moise a auzit pentru prima dată cuvintele lui Dumnezeu rostite din flăcările focului, provenite de la un rug care nu se transforma în cenuşă. Alături de cele patru timbre, emisiunea mai conţine şi un plic prima zi, iar ca forme de paginare s-au folosit blocul – coliţă dantelată (în album filatelic), minicoala de opt timbre plus o vinietă plus trei tabsuri şi coala de 32 de timbre.

Produsul special al acestei emisiuni este albumul filatelic, realizat în tiraj limitat de 540 de exemplare şi echipat cu blocul – coliţă al emisiunii, numerotat cu roşu de la 001 la 540 şi avînd elemente grafice in folio (color şi aur) şi un plic prima zi avînd imprimat titlul emisiunii in folio color şi ştampila prima zi aplicată în clar in folio aur, numerotat cu negru de la 001 la 540.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.