400 de gherleni au alergat pentru o cauză nobilă

Tot respectul pentru acei gherleni care, la sfîrşitul săptămînii trecute, pe o căldură aproape insuportabilă, s-au înscris la crosul „Un nou start, o nouă şansă”, organizat de SC „Sortilemn” SA în scop caritabil!

Este vorba de ajutorarea unui copil de 6 ani, care are mare nevoie de sprijin material în vederea procurării unui cărucior, el suferind de retard motor, paralizie cerebrală şi dipareză spastică. Nu mai puţin de 400 de tineri şi bătrîni (printre ei am găsit şi mulţi clujeni şi dejeni) au alergat pe aleile (noroc că acolo au avut umbră!) frumosului parc gherlean. Adulţii au avut de parcurs 5 kilometri, iar copiii o distanţă de 1,7 kilometri, dar mulţi dintre ei au luat urma celor mari. Cel mai longeviv participant la această reuşită acţiune umanitară a fost Vasile Moldovan (81 de ani!), fost component a secţiei de atletism a clubului Progresul Bucureşti în anii 60, dar şi un bun creştin.

Iată ce înseamnă să te dăruieşti unei iniţiative de omenie! Toţi participanţii s-au întors acasă cu cîte o diplomă şi un  tricou, chiar şi…bebeluşii prezenţi în braţele mamelor pe aleile parcului, o oază de linişte, unde altădată numai ciripitul păsărilor s-a auzit, dar de astă dată alergătorii au creat o altă atmosferă.

La Gherla trăiesc şi muncesc mulţi oameni cu inima larg deschisă, gata oricînd să sară în ajutorul semenilor. În weekendul trecut, toţi cei 400 de gherleni au meritat pe deplin nota 10, ca de altfel şi la celelalte acţiuni de acest gen, despre care mereu relatăm şi în ziarul nostru.

SZ.Cs.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.