150 de persoane, autoevacuate dintr-o clădire a UTCN. Poliția verifică cum s-a produs incidentul

Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit marți, 15 aprilie 2025, pe strada Observatorului, din Cluj-Napoca, într-un imobil aparținând Universității Tehnice Cluj-Napoca, unde un bărbat s-ar fi intoxicat cu monoxid de carbon, informează reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) „Avram Iancu” al Județului Cluj. În plus, bărbatul, în vârstă de aproximativ 50 de ani, a suferit un atac de panică.

Victima a fost preluată de către echipajul SMURD, fiind conștientă și cooperantă, iar, în paralel, pompierii au efectuat măsurători specifice cu aparatura din dotare, rezultând o concentrație din gazul menționat anterior care depășește normele de siguranță, potrivit pompierilor clujeni. Astfel, ca măsură de precauție, aproximativ 150 de persoane s-au autoevacuat. Din fericire, spun salvatorii, niciuna nu a necesitat îngrijiri medicale. De asemenea, bărbatul în vârstă de aproximativ 50 de ani a fost transportat la spital, fiind în permanență conștient și cooperant.

Polițiștii cercetează cum s-a produs incidentul

La rândul lor, reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Cluj anunță că Poliția municipiului Cluj-Napoca a fost sesizată marți, 15 aprilie 2025, în jurul orei 11:10, printr-un apel 112 cu privire la faptul că, în timpul desfășurării unor activități într-o clădire aparținând unei instituții de învățământ superior, situată pe strada Observatorului, un bărbat de 52 de ani ar fi acuzat o stare de rău, existând suspiciunea unei degajări de gaz. Potrivit acestora la fața locului s-au deplasat polițiști, echipaje de pompieri și personal medical. Reprezentanții IPJ Cluj mai transmit că polițiștii desfășoară verificări pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul sub aspectul infracțiunilor de neluarea și nerespectarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă.

T.S.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut