U-BT Cluj-Napoca a câștigat derby-ul cu CSM CSU Oradea

U-BT Cluj-Napoca a învins-o pe CSM CSU Oradea cu scorul de 77-73 (20-20, 13-20, 25-15, 12-15, 7-3), după prelungiri, joi seara, pe teren propriu, în ultima lor partidă din sezonul regulat al Ligii Naţionale de baschet masculin.

”U” a condus cu 70-59 când mai erau cinci minute de joc, dar apoi nu a mai reuşit să înscrie niciun punct, iar vicecampionii au marcat 11, coşul reuşit de Jonathan Harold Arledge cu opt secunde înainte de expirarea timpului regulamentar trimiţând meciul în prelungiri.

Campioana a reuşit să încline balanţa şi încheie sezonul regulat fără înfrângere.

De la clujeni s-au remarcat Andrija Stipanovic, cu 12 puncte, 10 recuperări, 5 pase decisive, Patrick Neal Richard, 19 p, 4 rec, Bryce Jones, 18 p, 3 rec, 3 pd, Emanuel Căţe, 8 p, 14 rec.

Cei mai buni de la orădeni au fost Kristopher Jameil Richard, 14 p, 8 rec, Nijal Eman Pearson, 10 p, 4 rec, 11 pd, Jonathan Harold Arledge, 13 p, Donatas Tarolis, 12 p.

U-BT Cluj-Napoca încheie pe primul loc Grupa 1-10, cu 36 de puncte, urmată de CSM CSU Oradea, 32 puncte.