Remus Lăpuşan: Primul an de guvernare USL a adus 100 de mii de noi locuri de muncă

lapusanLiderul USL Cluj, Remus Lăpuşan susţine că măsurile luate de guvernarea USL au dus la crearea a 100 de mii de locuri de muncă. Social democratul a explicat că în prezent numărul salariaţilor stabili din România a ajuns la 4,37 milioane.

‘’În primul an de guvernare, Cabinetul Ponta a promovat o strategie care se bazează pe crearea de noi locuri de muncă şi creştere economică. Guvernarea PDL a fost caracterizată de tăieri şi disponibilizări, aceste «măsuri» provocînd consecinţe nefaste asupra economiei ţării, cuantificate în pierderea a 740 000 de locuri de muncă în intervalul 2008-2011. USL îşi propune să creeze noi locuri de muncă. De aceea am revenit la regula 1 la 1, eliminînd posturile neocupate create politic. Şi în aparatul de stat vom face restructurări, pentru că sînt foarte multe posturi cu rol de sinecură’’, a declarat  Remus Lăpuşan, preşedintele PSD Cluj.

El a menţionat că strategia USL este exact opusul viziunii promovate pînă acum de PDL, axată pe măsuri de austeritate. ‘’Rezultatele n-au întîrziat să apară, astfel aproape 100 000 de noi contracte de muncă fiind înregistrate în ultimul an, numărul salariaţilor stabili ajungînd la 4,37 de milioane’’, a punctat Lăpuşan.

C.P.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.