Kiat a primit un ultimatum

O comisie a Consiliului Judeţean s-a întîlnit ieri cu reprezentanţii firmei Kiat pentru a discuta situaţia contractului privind construirea celor peste 420 de kilometri de drumuri judeţene licitate de Kiat în urmă cu un an. Potrivit preşedintelui CJ, Horea Uioreanu, Kiat a primit termen de gîndire pînă luni, cînd va trebui să se pronunţe fie pentru rezilierea contractului, fie pentru realizarea lucrării în termenii în care aceasta a fost licitată. ‘’Ei au licitat conform unei documentaţii – pe care nu au contestat-o – cu o ofertă de preţ, un termen de execuţie şi o cantitate de materiale, pe care trebuie să le respecte’’, declară Uioreanu, subliniind că şi în cadrul întîlnirii de ieri, reprezenanţii Kiat au invocat anumite elemente eronate cuprinse în documentaţia tehnică din caietul de sarcini. ‘’Au făcut referire la anumite studii tehnice, pe care, însă, trebuiau să le conteste înainte de licitaţie’’, spune Uioreanu despe poziţia Kiat, ai căror reprezentanţi au refuzat să discute cu presa.

Totodată, Uioreanu arată că, în cazul în care Kiat va decide să realizeze lucrările în condiţiile licitate, firma va fi nevoită să facă o dovadă de bună-credinţă. ‘’Pentru început le vom atribui un sector de 40 de kilometri pe care trebuie să îl execute în termenii contractului. Dacă vor demonstra că doresc şi că pot, vom continua cu alte sectoare, pînă la epuizarea contractului. Dacă, însă, vor decide că nu pot lucra la preţurile şi în condiţiile licitate, contractul va fi reziliat’’, precizează şeful CJ.
Adriana STUPAR

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.