Fedorca: Profesorii implicaţi în bacalaureat îşi vor face treaba cu onestitate şi atenţie

Secretarul de stat pentru învăţămînt preuniversitar, Stelian Fedorca, a declarat luni, într-o într-o conferinţă de presă, că fiecare cadru didactic implicat în bacalaureat îşi va face treaba cu onestitate şi atenţie.

El le-a urat succes elevilor care încep luni bacalaureatul şi i-a asigurat că reprezentanţii ministerului, dar şi cadrele didactice au rolul de a crea toate condiţiile necesare desfăşurării unui examen corect.

„Vreau să reamintesc elevilor şi părinţilor că subiectele pe care profesorii le creează sînt de nivel mediu şi încearcă să testeze cunoştinţele acumulate în anii de şcoală. Bacalaureatul este un examen important, dar în acelaşi timp este un fapt de viaţă, aşa cum vor mai fi multe altele. Părinţii sînt primii cărora le adresez rugămintea de a fi alături de noi în încercarea de a le explica elevilor noştri acest lucru simplu: da, bacalaureatul este un examen important, un început, dar niciodată un capăt de drum”, a spus Fedorca.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.