Expoziţia elevilor gherleni

Se apropie cu paşi repezi 1 Martie, semnul primăverii, moment marcat şi de copiii gherleni. La sfîrşitul săptămînii trecute, la Biblioteca Municipală din centrul oraşului s-a deschis o reuşită expoziţie de mărţişoare. De astă-dată expun membrii cercului de artizanat şi de arte plastice al Clubului copiilor condus de Maria Bologa şi Daniela Katona, coordonatoarele micilor artişti, remarcaţi şi de noi, în mai multe rînduri, cu prilejul diferitelor expoziţii sau acţiuni culturale. Sînt prezentate publicului vizitator peste 200 de mărţişoare de diferite culori şi forme. Toate lucrările dovedesc fantezia, creativitatea, inventivitatea şi… umorul copiilor care au realizat aceste miniaturi de sezon, care, în mod sigur, în zilele următoare, vor ajunge la reprezentantele sexului frumos.

Astfel de expoziţii organizează în această perioadă şi preşcolarii din grădiniţe, dar şi copiii din casele de tip familial din municipiul Gherla. La Şcoala Gimnazială nr.1, profesorul de desen Radu Popan deschide chiar şi o expoziţie de desene cu lucrările realizate pe tema mărţişorului de elevii claselor V-VIII, care, de asemenea, vor fi expuse şi în sălile bibliotecii din localitate, devenită o adevărată galerie de artă.

SZ.Cs.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.