Boom de concursuri de frumuseţe etnice. Miss România le-a surclasat pe toate

La Repubblica

În Italia se înregistrează un boom al concursurilor de frumuseţe etnice. Douăsprezece comunităţi etnice se pot lăuda acum că au o “Miss”. Andreea le-a surclasat pe toate: ea este “Miss România” în Italia pe 2012.

“Aceste concursuri promovează obiceiurile comunităţii noastre. Nu e un mod de a ne ghetoiza, este o revendicare a originilor noastre”, explică Eugen Terteleac, preşedintele Asociaţiei Românilor din Italia.

Eugen este animatorul concursului “Miss România” în Italia: “Pentru a participa, tinerele trebuie să aibă un părinte român şi să vorbească limba de origine, pe lîngă italiană. În 2012, a avut loc a şaptea ediţie a noastră, la care s-au înscris peste 100 de participante”. “Regina” a fost aleasă tînăra de 22 de ani Andreea Benchea. “Din păcate, sînt o Miss şomeră – spune Andreea. Am ajuns în Italia în urmă cu doi ani, am o diplomă de şcoală hotelieră şi sper ca această încoronare să mă ajute să găsesc un loc de muncă”.

Acest fenomen este în expansiune atît de mare, încît i-a alertat pe organizatorii “Miss Italia”, care în acest an au dedicat o ediţie specială aşa-numitelor “G2”, şi anume frumuseţilor din a doua generaţie: tinere născute în Italia din părinţi imigranţi.

Concursurile gestionate direct de comunităţile străine spun însă o poveste diferită: un amestec de nostalgie pentru patrie şi mîndrie pentru originile lor. Toate concursurile de acest gen au puţini ani de viaţă. Cel mai “vechi” este “Miss Filipine” în Italia, aflat la ediţia a opta. Regina din 2012 se numeşte Pamela Marie Cotugno, are 17 ani şi locuieşte la Napoli. Ea a fost cea mai aplaudată la “Filipiniana Competition”, cu alte cuvinte parada în costume tradiţionale.

Comunităţile care se pot lăuda cu propria Miss în Italia sînt în număr de 12. Sînt de origine din Albania, Bolivia, China, Filipine, India, Maroc, R.Moldova, Nigeria, România, Peru, Senegal şi Tunisia.

Unele concursuri sînt întrerupte cîţiva ani, iar apoi îşi fac reapariţia brusc, altele păstrează o cadenţă regulată anuală, în timp ce altele s-au născut recent, dar au deja aspiraţii mari. Acesta este cazul “Miss India” în Italia.

“Am ajuns la a treia ediţie” – spune organizatoarea, Maria Rindone. “Anul acesta am încoronat-o pe tînăra de 18 ani Ashwaya Maheshwary, studentă la şcoala de manechine, care va participa la finalele “Miss India Worldwide”, de la Kuala Lumpur”.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.