Activităţi religioase şi culturale cu copiii

Apropierea sărbătorilor de Crăciun impulsionează activităţile culturale şi religioase desfăşurate cu tinerii. În municipiul Gherla, zi de zi au loc astfel de manifestări. Una din ele s-a desfăşurat în cadrul Parohiei Ortodoxe ‘’Sf.Parascheva’’ Gherla IV, unde preotul Petru Băgăcian pune un mare accent pe educaţia moral-religiosă a copiilor, ţinînd cont că în vecinătatea bisericii se află  un centru de plasament, o şcoală şi o grădiniţă, unde studiază sute de tineri. Cu ei împreună, zilele trecute s-a organizat o frumoasă serbare cu prilejul sărbătorilor de iarnă, incluzîndu-l aici şi pe Moş Nicolae (care nu a venit cu mîna goală, ci cu multe daruri). Copiii au cîntat colinde şi au avut o întîlnire cu Prea Cuviosul Părinte Siluan de la Sfînta Mănăstire Nicula, care a vorbit asistenţei despre semnificaţia şi importanţa acestor sărbători religioase. Sub conducerea profesoarelor de religie Maria Băgăcian şi Alina Mureşan, elevii  Şcolii Gimnaziale nr.1 au participat la un reuşit concurs pe teme religioase, cei mai buni fiind premiaţi de organizatorii.

În perioada umătoare Parohia Ortodoxă ‘’Sf.Parascheva’’ Gherla IV va mai găzdui şi alte manifestări cultural-artistice şi moral-religioase  prilejuite de sărbătorile de Crăciun şi Anul Nou.
SZ.Cs.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.