168.935 de clujeni au spus DA pentru demiterea lui Băsescu

Peste 80 la sută dintre locuitorii judeţului Cluj care s-au prezentat, duminică, la referendum, au votat pentru demiterea lui Traian Băsescu, prezenţa la urne fiind de 34,32%, potrivit rezultatelor finale comunicate de Biroul Electoral Judeţean (BEJ) Cluj. Potrivit rezultatelor finale ale referendumului pe judeţul Cluj afişate, ieri, la sediul BEJ Cluj, s-au prezentat la urne un număr de 205.227 de alegători (34,32 la sută), dintre care 168.935 (82,31 la sută) au votat pentru demiterea preşedintelui suspendat, Traian Băsescu.

Potivit BEJ, pentru menţinerea lui Băsescu la Cotroceni au votat 33.144 de alegători (16,14 la sută). BEJ Cluj mai arată că din totalul voturilor, 3.148 au fost anulate (1,53 la sută), iar 34 de voturi au fost contestate. La BEJ Cluj au fost depuse, duminică, 133 de întîmpinări şi contestaţii. Pentru referendum au fost înscrise în judeţul Cluj un număr de 597.825 de persoane şi au fost deschise 614 secţii de votare.

În municipiul Cluj-Napoca, dintre cei 272.382 alegători înscrişi pe listele electorale, s-au prezentat la urne 84.830, reprezentînd un procent de 31,14 la sută. Dintre cei prezenţi la vot, 71.244 persoane au spus DA, iar 12.285 au optat pentru ca Băsescu să rămînă preşedinte. De asemenea, la nivelul municipiului Cluj-Napoca au fost 1301 voturi nule, iar 34 contestate.

La Cîmpia Turzii, dintre cei 24.160 alegători, s-au prezentat la referendum 8.128. Dintre aceştia, 6.974 au spus DA în timp ce 1.070 au spus NU. Totodată, la Cîmpia Turzii s-au înregistrat 84 de buletine anulate. Datele furnizate de Direcţia Judeţeană de Statistică Cluj arată că în acest municipiu prezenţa la vot a fost de 33,64 la sută. La Dej în schimb, prezenţa la vot a fost ceva mai mare, mai exact de 37,20. Aici, din cei 33.356 alegători înscrişi pe liste, s-au prezentat la urne 12.409. Dintre aceştia, 10.769 au dorit să scape de Băsescu, iar 1.489 au spus NU demiterii preşedintelui. În privinţa buletinelor nule, Biroul Electoral Municipal Dej a constatat că 151 de persoane prezente la urne au votat greşit, votul lor fiind anulat.

La Gherla au fost aşteptate la urne 19.491 persoane, însă numai 7.457(38,25%) au ţinut să-şi exprime opţiunea în cadrul referendumului. Dintre aceştia, 6.422 au spus DA, iar 924 au spus NU. La Gherla s-au înregistrat, de asemenea, 111 buletine nule.

La Turda, dintre cei 49.115 cetăţeni cu drept de vot, s-au prezentat la urne 16.307(33,20%). Votul a fost astfel: 13.830 au spus DA, iar 2291 au spus NU. La 186 de alegători prezenţi la urne le-au fost anulate buletinele din cauză că au votat greşit.

În zona urbană, cea mai slabă participare la vot a fost la Huedin, unde s-a înregistrat un procent de doar 25,27 la sută. Acest lucru a fost determinat pe de o parte de comunitatea maghiară destul de numeroasă care a primit recomandări să nu se prezinte la vot, iar pe de altă parte din cauză că oraşul Huedin este un puternic fief al PDL, partid care a boicotat referendumul. Astfel, din cei 7.731 de alegători s-au prezentat să-şi exprime poziţia faţă de demiterea lui Băsescu 1.954 persoane, reprezentînd 25,27 la sută. Dintre aceştia, 1.619 au spus DA iar 300 au votat NU.

În ceea ce priveşte prezenţa la vot în mediul rural, în majoritatea comunelor clujene s-a înregistrat o participare de sub 50 la sută. Au fost şi comune în care s-a înregistrat  o prezenţă la vot record.

C.P.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.