CFR Cluj, parcurs impecabil pe teren propriu în Liga 1

Campioana României CFR Cluj a reușit să treacă peste eșecul cu olandezii de la AZ Alkmaar, din grupele Conference League, iar luni seară a dispus, pe teren propriu, de Sepsi Sf. Gheorghe, în ultimul meci al etapei a 13-a din cadrul sezonului regulat al Ligii 1. Feroviarii și-au valorificat avantajul terenului propriu deși partida s-a jucat fără spectatori și s-a impus cu 2-0, după 1-0 la pauză. CFR a deschis scorul în minutul 24, prin Rachid Bouhenna, iar argentinianul Juan Culio a majorat diferența clujenilor în repriza secundă, respectiv în minutul 53. Este primul gol marcat de sud-american de la revenirea în Gruia. Coincidența face că marcatorul primului gol, Bouhenna, a jucat înainte chiar la Sepsi Sf. Gheorghe. Acesta a marcat cu o lovitură de cap din centrarea lui Deac și a fost reținut în a se bucura din respect față de oaspeți. Culio a majorat diferenţa după ce portarul Roland Niczuly a respins penalty-ul executat de argentinian. Culio fusese faultat de Bogdan Mitrea în careu. CFR a terminat meciul în zece oameni, după ce Mihai Bordeianu a primit al doilea cartonaş galben în minutul 80. Bordeianu este al doilea jucător eliminat în această ultimă etapă a turului sezonului regulat, după Francisco Junior, de la Gaz Metan Mediaș, eliminat în jocul cu „U” Craiova 1948. CFR Cluj a încheiat pe prima poziție turul sezonului regulat, cu 33 de puncte dn 39 posibile. Feroviarii au înregistrat 11 victorii și două eșecuri. CFR a obţinut victorii pe linie acasă în acest campionat. Sepsi OSK a pierdut ambele partide cu antrenorul italian Cristiano Bergodi şi rămâne cu o singură victorie în acest sezon, obţinută în prima etapă. În runda următoare, pe 30 octombrie, echipa antrenată de Dan Petrescu joacă tot pe teren propriu cu FC Voluntari. După 13 etape, singura echipă fără victorie este chiar ultima clasată Academica Clinceni.