PPU a constituit, oficial, organizaţia locală Cîmpia Turzii

Partidul Puterii Umaniste (PPU) şi-a constituit, în mod oficial, organizaţia din Cîmpia Turzii. Evenimentul a avut loc la sfîrşitul săptămînii trecute, urmînd ca în această săptămînă membrii organizaţiei locale să inaugureze sediul partidului.

PPU Cîmpia Turzii este condus de Ludovic Csutak, consilier local din CL Cîmpia Turzii. Fost membru UDMR, Csutak a fost declarat „persona non-grata” de către conducerea organizaţiei Uniunii din Cîmpia, deoarece a părăsit formaţiunea maghiară, pentru a se alătura noului proiect politic PPU.

Ludovic Csutak a luat această decizie după o întrevedere cu Şerban Rădulescu, membru fondator al PPU şi preşedintele organizaţiei judeţene Cluj. „Am avut deosebita plăcere să particip la sedinţa biroului PPU Cluj. Alături de o echipă tînără şi puternică, sînt convins că vom cîştiga simpatia şi voturile multor alegători din Cîmpia Turzii şi din judeţul Cluj”, a declarat Csutak.

Potrivit liderului judeţean al PPU, Şerban Rădulescu, ne aflăm în faţa unei noi construcţii, o construcţie bazată pe principii umaniste, de care societatea are nevoie. Totodată, Rădulescu şi-a exprimat încrederea că acest nou partid va avea un impact major în rîndul electoratului.
La Turda, de organizarea structurii PPU se va ocupa Bogdan Aron, actualul şef al Oficiului Teritorial pentru Intreprinderi Mici şi Mijlocii (IMM) Cluj.

Precizăm că, în urma nemulţumirii foştilor membri ai Partidului Conservator faţă de fuziunea cu PLR din care a rezultat ALDE, tot mai mulţi dintre conservatori au trecut sau au intenţia declarată de a adera la noul proiect politic reprezentat de PPU. Amintim că, pe 14 iunie 2015, organizaţia conservatorilor din Floreşti – cea mai mare comună din ţară, depăşind ca număr de locuitori multe oraşe din România – a demisionat în bloc din PC şi a constituit prima organizaţie locală a PPU la nivelul Regiunii de Nord-Vest. Preşedintele PPU Floreşti este Florentina Vaida, iar candidatul PPU la Primăria Floreşti pentru alegerile din 2016 este Dan Maier.
A.S.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.