Soluția la care apelează CJ Cluj pentru a scăpa de creditul de 40 de milioane de euro de la BCR

Executivul Consiliului Județean Cluj se pregătește să obțină, miercuri, aprobarea consilierilor județeni pentru a lansa o emisiune de obligațiuni de 379.200.000 lei.
Este pentru prima dată când Consiliul Județean Cluj apelează la această metodă de a atrage fonduri, banii obținuți prin împrumut urmând să fie folosiți la rambursarea unor credite și la cofinanțarea unor proiecte europene.
Având în vedere faptul că sumele necesare cofinanțării obiectivelor de investiții finanțate din fonduri europene nerambursabile care trebuie asigurate nu se regăsesc în bugetul autorității publice, se propune ca suma necesară pentru refinanțarea soldului datoriei publice locale a Județului Cluj și pentru realizarea obiectivelor prioritare de investiții, în valoare de maxim 379.200.000 lei, să fie atrasă printr-o emisiune de obligațiuni cu o maturitate de maximum 12 ani.

Astfel, din totalul de 379.200.000 lei, suma de 229.200.000 lei va fi utilizată pentru rambursarea și închiderea celor două credite (BCR și CEC), iar restul de 150.000.000 lei pentru cofinanțarea proiectelor europene cuprinse în Anexa la proiectul de hotărâre”, se arată în proiectul de hotărâre ce urmează să fie supus aprobării consilierilor județeni în ședința de miercuri.

Consiliul Județean Cluj a contractat în 2016 un credit de 37.533.334 le de la CEC iar în 2020 un altul de 191.666.666 de lei de la BCR.

Proiectele ce urmează să fie cofinanțate cu fonduri din acest împrumut sunt: reabilitarea, modernizarea și echiparea Școlii Gimnaziale Speciale Huedin; construirea sediului Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă; extinderea și modernizarea Ambulatorului Clinic Psihiatrie Pediatrică din cadrul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii Cluj; restaurarea, conservarea și punerea în valoare a Ansamblului Monument Istoric Castel Banffy, Sat Răscruci, Comuna Bonțida, județul Cluj; îmbunătățirea infrastructurii rutiere de importanță regională -Traseu Regional Transilvania Nord, Drumul Bistriței, prin modernizarea DJ172A, DJ 161G și DJ 161 (intersecția DN16) – Gădălin – Bonțida – DN1C; modernizarea și reabilitarea Traseului Județean 1 format din sectoare de drum ale DJ 107N, DJ 107M  si DJ 107L, parte a Traseului Regional Transilvania de Nord; modernizarea și reabilitarea Traseului Județean 2 format din sectoare de drum ale DJ 108B, DJ 105T si DJ 109A, parte a Traseului regional Transilvania de Nord; modernizarea și reabilitarea Traseului Județean 4 format din sectoare de drum ale  DJ107P si DJ 107N,  parte a Traseului Regional Transilvania de Nord; modernizarea și reabilitarea Traseului Județean 5 format din sectoare de drum ale DJ 108 C, parte a Traseului Regional Transilvania de Nord.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut