Rugby /„U” Cluj a fost demolată de SCM Timișoara în primul meci oficial din 2021

Prima competiție din rugbyul românesc intern în 2021, Cupa României, a debutat la finele săptămânii trecute, la Timișoara, cu un meci din cadrul Grupei A, disputat stadionul ”Gheorghe Rășcanu”, între echipa gazdă, SCM Timișoara, și Universitatea Cluj. Următorul joc al „studenților” va avea loc pe 17 aprilie, pe teren propriu, cu deținătoarea trofeului, CSM Știința Baia Mare, echipa care deține și titlul național.

Bănățenii au confirmat calculele hârtiei și s-au impus fără emoții în fața „studenților” cu 52-15, după o primă repriză de coșmar pentru oaspeți, care au încasat nu mai puțin de 33 de puncte, fără să conteze pe tabelă. Universității Cluj. Oaspeții au început partida, în care, totuși, nu s-a pus problema învingătoarei, promițător, cu un atac prelungit în „22” amfitrionilor. Primul eseu al meciului a fost înscris în minutul 15, Manumua Tevita, care a speculat o greșeală a ardelenilor. Eseul a fost transformat de Dănuț Jipa. Două minute mai târziu, Ciprian Straja de la Universitatea Cluj a interceptat cartonașul galben, oferind timișorenilor minute bune de superioritate numerică, avantaj de care aceștia au profitat, marcând alte două eseuri, prin Corrado – Romeo Ștețco, autorul unei curse frumoase pe aripa stângă și apoi prin același Manumua Tevita, ambele încercări transformate de Jipa, care a dus scorul la 21-0. Lucrurile n-au evoluat deloc bine pentru oaspeți, care au mai suferit o eliminare temporară, la Cladiu Curcă, prilej pentru SCM Timișoara de a mai puncta pe tabelă, prin Stephen Shennan și Feofakai Holoia, eseurile fiind transformate de același Jipa, care a stabilit scorul primei reprize, 33-0, greu de digerat pentru clujeni. Înainte de pauză, Ovidiu Melniciuc a avut șansa de a pune trei puncte pe tabelă în dreptul echipei sale, însă acesta nu a fructificat lovitura de pedeapsă, trimițând pe lângă buturi. În tabăra clujenilor a continua să plouă cu avertismente, respectiv eliminări temporare. Așa se face că în startul părții secunde,

Alexandru Banu a primit cartonașul galben, iar SCM Timișoara a reușit încă două eseuri, prin Vali Popârlan și Shennan, ambele transformate de Jipa, care a dus scorul la 47-0. Universitatea Cluj a așteptat 50 de minute pentru a pune primele puncte pe tabelă,

prin Ionuț Mazăre, care a transformat o penalitate, 47-3. Următoarele 10 minute le-au aparținut oaspeților, care au speculat superioritatea numerică, după eliminarea temporară a timișoreanului Cătălin Fercu, apoi de cartonașul roșu văzut de Gabriel Rupanu. Elevii lui Cristian Săuan au izbutit să marcheze două eseuri, prin Vlad Rotar și Alexandru Banu, primul transformat de același Mazăre, iar scorul a devenit 47-15. Ultimul eseu al partidei a fost înscris pe final, de Shennan, după o cursă solitară, în urma căreia a culcat „ovalul” în terenul de țintă advers, iar Jipa a înschis tabela la 52-15. De remarcat prezența în primul XV al bănățenilor a lui Kemal Altinok și David Trăușan, componenți ai României Under 20. De asemenea, la Universitatea Cluj au debutat Alex Șuler și Teo Ursu. Cupa României va continua weekend-ul viitor, cu etapa a doua, care programează partidele CSM Știința Baia Mare- SCM Timișoara în Grupa A și Steaua București –  Dinamo București în Grupa B.  Următorul meci al Universității Cluj va avea loc pe 17 aprilie, pe teren propriu, cu CSM Știința Baia Mare. În mod normal, meciul se va juca pe terenul din Parcul Sportiv Universitar „Iuliu Hațieganu”. Cupa României se desfășoară loc între 3 aprilie și 21 august, turul urmând să aibă loc în aprilie, iar returul în august, semifinalele fiind programate pentru data de 28 august, iar finala pe 27 noiembrie. În Cupa României s-au înscris cinci echipe, CSM Știința Baia Mare, CSA Steaua, SCM Timișoara, CS Dinamo și Universitatea Cluj. În prima faz se va juca în două grupe regionale, baza de calcul în cadrul fiecărei grupe, fiind clasamentul ediției de Superligii Naționale, ediția 2019/2020. Deținătoarea Cupei României este CSM Știința Baia Mare, echipă care a învins în finala ce a avut loc în luna noiembrie, pe Stadionul Olimpia din București, pe CSA Steaua cu 35-19. Băimărenii reușit eventul, după ce în luna septembrie a anului trecut și-au adjudecat și titlul SuperLigii. Este al patrulea event din istoria rugbystică a clubului maramureșean, după cele reușite în sezonul 1989-1990, 2010 și 2011.