Volei / „U” NTT Data Cluj, victorie dramatică

Universitatea NTT Data Cluj-Napoca a obținut, miercuri, o victorie dramatică în fața ultimei clasate CS Voluntari, într-un meci disputat în Sala Sporturilor „Horia Demian” și contând pentru etapa a 21-a din cadrul Diviziei ”A1” de volei feminin. Fetele antrenate de Luminița Trombițaș s-au impus în cinci seturi, după o partidă maraton, nerecomandată celor slabi de inimă, cu scorul de 3-2, pe seturi 25-17, 22-25, 25-21, 23-25, 15-12. În setul decisiv, care a durat 16 minute, CS Voluntari a avut și avantaj de trei puncte, scor 5-2, 6-3, 7-4 și 8-5. Clujencele au revenit, au egalat la 8, și au preluat inițiativa. Vioara întâi în tabăra amfitrioanelor a fost Străchinescu, autoare a 21 de puncte, însă prestații demne de remarcat au mai avut Dancu și Stanciu, ambele cu câte 19 puncte. De la învinse s-a evidențiat Zelnovic, autoare a 24 de puncte. Universitatea a mizat în acest meci pe Străchinescu, Gagea, Miclea-Grigoruță, Vodă, Cocoș, Șipoș, Bara, Tămaș, Dancu și Stanciu. În urma acestei victorii, a șasea din actualul sezon, Universitatea Cluj acumulează 17 puncte și se menține pe poziția a 9-a, apropiindu-se de CS Medgidia și FC Argeș Pitești. Etapa viitoare, pe 28 februarie, Universitatea Cluj are parte de o deplasare dificilă, la București, cu Dinamo, echipă aflată pe poziția secundă a clasamentului. În Divizia „A1” de volei masculin, sâmbătă, 29 februarie, are loc etapa a 18-a, în care Unirea Dej joacă la Timișoara, iar Universitatea Cluj și CSM Câmpia Turzii se vor afla față în față.