Volei Cupa Romaniei – optimi

U” Cluj/m cîştigă la Bucureşti şi se califică în sferturi ! Unirea Dej în sferturi …

Rezultate optimi : Ştiinţa Explorări Baia Mare – Volei Club Caransebeş 3:0; 2:3 * “U” Cluj – CSM Bucureşti 1:3; 3:0 (20, 21, 15) * Arcada galaţi – Tricolorul Ploieşti 3:0; 3:0 * Unirea Dej – VCM Piatra Neamţ 3:0; 3:0 * sferturi de finală : “U” Cluj – Tomis, Unirea Dej – CSVM Zalău, Arcada Galaţi – SCMU Craiova, Dinamo – Baia Mare

După înfrîngerea din tur (1:3), studenţii clujeni Kecskemeti/3p, Briscan/15p, Păştean/5p, Pop/10p, Badea/12p, Ciupe/10p, Popovici/libero, antrenori Dragan Svetozarevic/pr. Romeo Lotei/secund – şi-au luat o frumoasă revanşăcîştigînd cu un 3:0 care nu lasă loc multor discuţii şi comentarii. Este nu numai o victorie de moral, ci şi una care ne îndreptăţeşte să sperăm la un retur bun spre foarte bun, de care universitarii sînt capabili.

În sferturi (17 turul – 24 februarie, returul), “U” Cluj va întîlni Tomis, echipă de care poate trece. Sînt mari, foarte mari şanse ca “U” Cluj să intre în Final Four – ul Cupei României, o performanţă care se cere egalată de o comportare la fel de bună în partidele din retur.

Unirea Dej s-a calificat în sferturi, are un adversar greu, Zalăul, nu şi imposibil. Ce frumos ar fi un Final Four cu două echipe ale Clujului …

A1/m – etapa a 12 – a

Începe returul, sîmbătă, 23 februarie, pentru studenţi în deplasare la VC Caransebeş, unde au de luat o altă revanşă.

În Cupa României, echipe feminine, “U” Cluj a pierdut ambele partide, adversară fiind tot CSM Bucureşti, 0:3 de două ori. Fetele antrenorului Dănuţ Ciontoş au alt obiectiv însă, un retur care să le urce pe locul 9, greu nu şi imposibil.