Volei A2Vest/m – 10 “U” Cluj – CSS 2 Baia Mare 3:0 (13, 22, 18)

U” Cluj pe locul 1. Au mai rămas patru etape …

U” Cluj – Badea (Dăineanu), Pop, Briscan/cpt (Ivan), Ciupe, Lotei (Todoran, Ardelean), Silaşi, Popovici/libero, Hăşmăşan/libero, antrenori Romeo Lotei şi Daniel Todoran – şi-a făcut jocul obişnuit, victoria fiind una la capătul unei partide în general plăcute, în care nu s-a pus în nici un moment problema învingătoarei. Tinerii băimăreni ai Centrului naţional de excelenţă în volei – Silaghi, Răcăşan, Al. Ionescu, Purice, Aciobăniţei, S. Ionescu, Filip, Aldea, Măgdaş/cpt, Ghişa, Kaburek, Pop, antrenor Virigil Rău – au dat măsura talentului în setul II, set jucat aproape de la egal la egal (4:2, 5:5, 9:7, 9:9, 19:13, 19:17, 20:17, 22:20, 23:21,…), tinereţea şi lipsa de experienţă la nivel de eşalon II făcînd pînă la urmă diferenţa.

În A2Vest conduce “U” Cluj cu 30 puncte, urmată de CSU Timişoara 27, Baia Mare 17, CNE LAPI Dej 16, CSM Cîmpia Turzii 12, CSU Braşov 11, Provolei Arad 4 şi Provolei Bistriţa 3 puncte.

În etapa a 11 – a, sîmbătă, 24 ianuarie : CSU Braşov – “U” Cluj, Baia Mare – Bistriţa, Dej – CSM Cîmpia Turzii, Arad – CSU Timişoara.