Volei A1/m – 9 Piatra Neamţ – “U” Cluj 0:3 * Dinamo – Unirea Dej 2:3

Victorii importante pentru echipele clujene

VCM Piatra Neamţ – “U” Cluj 0:3 (-22, -28, -31) şi universitarii fac un pas important în urcarea spre locuri mai liniştite. “U” reuşeşte a doua victorie consecutivă, binevenită, la capătul unui meci cu o încărcătură anume pentru ambele team – uri.

Dacă primul set a fost la discreţia jucătorilor lui Dragan Svetozarevic, următoarele yu fost jucate pe muchie de cuţit, cu finaluri deloc recomandate cardiacilor. În setul II spre exemplu, gazdele au condus cu 24:20 părînd să se desprindă în cîştigătoare. Nu a fost să fie şi universitarii şi-au adjudecat setul cu un 30:28 la mare luptă. Şi tot la mare luptă a fost şi setul III, 31:33 spunînd totul despre desfăşurarea “ostilităţilor” în teren.

Acesta e genul de atitudine pe care trebuie să o avem în fiecare meci. Băieții au luptat pentru fiecare minge, n-au renunțat nici atunci când am fost conduși cu 24-20 și asta s-a văzut la final. Vreau să felicit și publicul din Piatra Neamț, un public plin de fair-play. Prin această victorie am mai făcut un pas spre realizarea obiectivului”, a declarat managerul Bogdan Ungureanu.

Pentru “U” Cluj urmează o deplasare în fief – ul Arcadei Galaţi, sîmbătă, 12 decembrie, adversar greu, mă gîndesc cel puţin la două seturi în contul universitarilor.

Dinamo – Unirea Dej 2:3 (-27, 20, 22, -20, -10) şi Unirea face şi ea paşii necesari pentru evadarea din plutonul ultimelor locuri. Victoria este cu atît mai importantă cu cît a fost obţinută pe terenul unei echipe, Dinamo, pe care se cîştigă greu, foarte greu.

Sîmbătă, 12 decembrie, la Dej, Unirea întîlneşte VCM Piatra Neamţ, alte 3 puncte fiind posibile.

Rezultatele etapei a 9 – a : Arcada Galaţi – Tomis 3:0 (21, 17, 18), SCMU Craiova – ASV Caransebeş 3:0 (18, 18, 21), CSM Bucureşti – CSVM Zalău 0:3 (-16, -16, -28), Baia Mare – Tricolorul Ploieşti 3:0 (20, 18, 27)

Clasament – 9 : Craiova 12, Baia Mare 20, Zalău 19, Galaţi 18, Caransebeş 18, Tomis 15, Ploieşti 14, CSM Bucureşti 10, Unirea Dej 9, Dinamo 7, “U” Cluj 7, VCM Piatra Neamţ 1

A1/f – 11

În utlima etapă din tur, SCMU Craiova (locul 10/6p) – “U” Cluj (locul 11/3p), partidă în care universitarele lui Dănuţ Ciontoş pot obţine victoria.