„U” Cluj a ratat calificarea în semifinale

Rugbyștii Universității Cluj au fost aproape de prezența în „careul de ași” al Superligii Naționale, însă au pierdut greu meciul de baraj cu Dinamo București, disputat la Brașov.

„Alb-roșii” s-au impus cu 20-13, după 10-6 la pauză, iar în penultimul act al competiției vor juca cu CSM Știința Baia Mare. În cealaltă semifinală se vor înfrunta Steaua București și Timișoara Saracens. Semifinalele se vor juca în zilele de 5 și 6 spetembrie. Partida dintre Dinamo și Universitatea Cluj a stat sub semnul echilibrului, iar bucureștenii au obținut victoria pe final. Primele puncte au fost marcate abia în minutul 16, scorul fiind deschis de dinamoviști, prin Tudorel Bratu, care a transformat o lovitură de pedeapsă. Răspunsul clujenilor a venit imediat, iar uvertura Ovidiu Melniciuc a restabilit egalitatea. Primul eseu al disputei a fost marcat de gruzinul Miminoșvili. Scorul primei reprize a fost stabilit de același Melnciciuc, care a trimis „ovalul” printre buturi, fructificând o nouă lovitură de pedeapsă. În repriza secundă, „alb-negri” au reveni de la 6-13 și au restabilit egalitatea după o perioadă de dominare, concretizată prin eseul marcat de Banu și validat de Melniciuc. Universitatea nu a profitat de faptul că Dinamo a suferit o eliminare temporară, de zece minute, după galbenul primit de pilierul Petru Tamba. Mai mult decât atât, Melnciuc a ratat o lovitură de pedeapsă și șansa de a-și duce echipa în avantaj pentru prima dată în acest meci. Dinamo a înscris eseul victoriei chiar în ultimul minut, prin Coșereanu. Pentru Universitatea Cluj au evoluat în acest meci următorii jucători: Paul Petucher, Darius Plăcintar, Alex Telesa, Vlad Rotar, Claudiu Curcă, Dragoș Vasile, Marius Ferariu, Vlad Toma, Vlad Bocăneț, Ovidiu Melniciuc, Alex Banu, Dragoș Damian, Daniel Barna, Paul Herman și Ionuț Mazăre. A fost partida cu numărul 27 între cele două grupări, palmaresul fiind favorabil „câinilor roșii”, care au înregistrat victoria cu numărul 19. Superliga Națională de rugby s-a reluat după o pauză de 10 luni.