Tenis – Wimbledon 2015: Monica Niculescu s-a calificat în „optimi”

Monica Niculescu Monica Niculescu este singura din cele cinci românce care au luat startul pe tabloul feminin de simplu şi care au supravieţuit primei săptămîni la Wimbledon. Monica a eliminat-o, sîmbătă, pe cehoaica Kristina Pliskova, în două seturi, scor 6-3, 7-5, şi s-a calificat în premieră în „optimile” turneului londonez. Pentru un loc în „sferturi”, Niculescu se bate, astăzi, cu elveţianca Timea Bacszinski. Calificarea în „sferturi” ar reprezenta cea mai bună performanţă a româncei în turneele de Mare-Şlem. Să mai scriem că în aceeaşi zi, sîmbătă, la cîteva ore distanţă după victoria cu Pliskova, Niculescu a jucat şi la dublu, dar a părăsit competiţia. Irina Camelia Begu a fost eliminată, vinerea trecută, de Maria Şarapova. Rusoaica, a patra favorită la cîştigarea turneului, s-a impus în două seturi, 6-4, 6-3.

A mai „căzut” o favorită din top 10

După Carla Suarez Navarro, Simona Halep, Ana Ivanovic şi Eugenie Bouchard, o altă jucătoare din top 10 WTA a părăsit turneul londonez încă din prima săptămînă. Este vorba de cehoaica Petra Kvitova, nimeni alta decît deţinătoarea titlului. Cap de serie numărul 2, Kvitova a fost învinsă de sîrboaica Jelena Jankovic. Aceasta din urmă a revenit de la 3-6 şi 1-4 în setul secund. În aceste condiţii, Kvitova pierde puncte preţioase în clasamentul WTA, fapt ce o favorizează într-o oarecare măsură pe Simona Halep.

Ivo Karlovic face performanţă la aproape 37 de ani

În turneul masculin de simplu, favoritul gazdelor, Andy Murray, a făcut pasul spre „optimi”, după o victorie facilă cu italianul Andreas Seppi, scor 6-2, 6-2, 1-6, 6-1. După primele două seturi, în care a defilat, pe fondul numeroaselor erori neforţate ale adversarului, Murray s-a relaxat şi a cedat setul trei. A fost primul set pierdut în faţa lui Seppi în cele şapte cofruntări directe. Următorul adversar al lui Murray este croatul Ivo Karlovic, care a furnizat o semi-surpriză şi l-a eliminat pe francezul Jo Wilfried Tsonga, în patru seturi foarte echilibrate, din care trei au fost decise abia în tie-break. Karlovic, „regele neîncoronat” al aşilor la ediţia din acest an a turneului de la Wimbledon, a servit în meciul cu Tsonga nu mai puţin de 41 de aşi. Murray îl conduce pe Karlovic cu 5-0 la general. La 36 de ani şi 134 de zile, Ivo Karlovic este cel mai…bătrîn jucător calificat în „optimile” unui turneu de Mare-Şlem din 1991 încoace. În 1991, americanul Jimmy Connors ajungea în „optimile” turneului de la US Open la 39 de ani şi şase zile.Puţin a lipsit ca Marea Britanie să trimită, după foarte mulţi ani, doi jucători în cea de-a doua săptămînă a turneului de la Wimbledon, dar James Ward a fost eliminat, în cinci seturi, după un meci maraton, de canadianul Vaşel Pospisil. Acesta din urmă s-a impus cu 8-6 în decisiv.

Cilic şi Isner au jucat două…zile!

De şapte ori campion la Wimbledon, elveţianul Roger Federer a făcut, din nou, spectacol, în confruntarea cu australianul Sam Groth. Acesta din urmă a evoluat curajos şi a izbutit să cîştige un set în faţa campionului din Basel, dar atît şi nimic mai mult. Federer l-a dovedit pe Groth în patru seturi şi se pregăteşte pentru un duel cu spaniolul Roberto Bautista Agut, care arată că are potenţial şi pe iarbă. Se prefigurează un duel Federer – Tomas Berdych în „sferturi” şi o posibilă semifinală Federer – Murray.

Meciul dintre croatul Marin Cilic şi nord-americanul John Isner a început vineri şi s-a terminat sîmbătă. Disputa a fost întreruptă vineri seară, din cauza vizibilităţii reduse, după patru ore de la primul serviciu, la scorul de 10-10 în setul decisiv. Partida a fost reluată sîmbătă, dar cei doi jucători n-au mai disputat decît două game-uri, cîştigate de Cilic, iar campionul de la US Open s-a calificat în „optimi”.