Tenis / Halep a măturat zgura de la Madrid cu Jo Konta

Cap de serie numărul 3 la turneul masters series de la Madrid, Simona Halep s-a calificat, marți, în turul al treilea, după ce a dispus de britanica Johanna Konta în două seturi, scor 7-5, 6-1. Românca a demarat greu, iar Konta a condus cu 3-1 și 4-2. Setul secund s-a aflat la discreția reprezentantei noastre, care a trecut în avantaj în disputele cu jucătoarea britanică, scor 4-3. Simona are de apărat 215 puncte, după ce în sezonul trecut a ajuns până în „sferturile” de finală ale turneului spaniol. Pentru a-și egala performanța din 2018, Simona trebuie s-o elimine și pe slovaca Viktoria Kuzmova, care a furnizat surpriza și a trecut de mult mai experimentata Carla Suarez Navarro, favorita gazdelor. Pentru Halep se prefigurează un duel cu Ashleigh Barty în „sferturi”. Irina Camelia Begu și Mihaela Buzărnescu au fost eliminate. Buzărnescu a fost învinsă de a 12-a favorită a întrecerii, letona Anastasia Sevastova. Să mai scriem că Simona Halep a câștigat de două ori turneul de la Madrid, în 2016 și 2017, după victorii cu Dominica Cibulkova și Kristina Mladenovic. Deținătoarea la zi a trofeului este cehoaica Petra Kvitova.