Tenis de masă Superliga/m Politehnica Cluj – Topspin Constanţa 3:5

Clasament final : CS Mioveni, Pristavu Cîmpulung, Topspin, Politehnica Cluj

sîmbătă, 14 mai, sala de sport a C. N. ‘George Coşbuc’ * partide : Szilard – Terna 3:0 (11:6, 11:5, 13:11) * Marchiş – Pletea 0:3 (11:13, 5:11, 8:11) * Tsiokas – Şipoş 1:3 (11:7, 10:12, 6:11, 3:11) * Szilard – Pletea 1:3 (6:11, 11:6, 9:11, 5:11) * Tsiokas – Terna 3:2 (9:11, 11:6, 3:11, 11:6, 11:2) * Marchiş – Şipoş 0:3 (8:11, 9:11, 7:11) * Tsiokas – Pletea 3:2 (7:11, 11:3, 11:4, 8:11, 11:8) *Szilard – Şipoş 1:3 (5:11, 18:16 !, 7:11, 2:11) * delegat federal Gabriela Iosif (Zalău) * arbitri Adrian Crişan, Petru Ifrosa * secretar general FRTM Radu Voinea *

Politehnica Cluj – Maximilian Marchiş, Dorin Găbudean, Ntaniel Tsiokas, Szilard Gyorgyi, Vasile Robciuc, antrenor Şerban Doboşi – îşi păstrează pentru al doilea an consecutiv, locul 4 în ierarhia naţională a seniorilor. Loc ce-i asigură participarea în ETTU şi vreau să cred că echipa clujeană va reprezenta România în cea de a doua competiţie europeană intercluburi. Este o prezenţă pentru care jucătorii au muncit şi o merită din plin. Ar fi şi o onoare pentru CS Politehnica Cluj – director executiv prof dr ing Liviu Crişan, preşedinte club prof dr ing Radu Munteanu – de a avea o nouă reprezentantă în competiţiile europene.

Sîmbătă, 14 mai, s-a jucat returul pentru locurile 3 – 4 (3:5 în tur). A fost să fie tot 5:3 pentru Topspin Constanţa (Cristian Pletea, Rareş Şipoş, Denis Terna, antrenor Stelian Haşoti), medaliile de bronz intrînd în vitrina team – ului tomitan.

Trebuie să subliniez faptul că partidele de sîmbătă s-au ridicat la nivelul primei ligi naţionale şi mă refer la mingi din partidele Pletea – Marchiş (13:11 în primul set), Şipoş – Tsiokas (12:10 în setul II), Şipoş – Szilard (16:18 în setul II !), dar şi la dramatismul celor două partide victorioase ale lui Tsiokas (3:2 cu Terna, respectiv 3:2 cu Pletea). Summa summarum, au fost partide de spectacol, din care nu au lipsit loviturile liftate, tăiate, loviturile de atac, atacurile forhand şi rever, loviturile de la distanţă (3 m de masa de joc), contre rever şi forhand, un arsenal tehnic şi tactic aplaudat de cei prezenţi.

Politehnica Cluj finalizează un an sportiv 2015/2016 bun în tenisul de masă naţional, comportări la seniori (locul 4) şi la senioare (locul 5) pentru care merită toată gratitudinea noastră.