Start cu probleme în Liga 1

Vineri a început o nouă ediţie a Ligii 1 de fotbal, cu 14 echipe la start. Este prima ediţie în care se joacă sezon regulat, respectiv play-off şi play-out, după modelul elveţian. Sezonul 2015-2016 a fost deschis de partida dintre nou-promovata FC Voluntari şi CSMS Iaşi, încheiată la egalitate, scor 1-1. Dealtfel, etapa întîi a stat sub semnul echilibrului, dovadă şi rezultatele înregistrate în primele patru jocuri: FC Voluntari – CSMS Iaşi 1-1; Astra Giurgiu – Concordia Chiajna 2-2; Viitorul Constanţa – CFR 1907 Cluj 2-2 şi Steaua Bucureşti – Petrolul Ploieşti 0-0. Aseară s-au mai disputat partidele CSU Craiova – FC Botoşani şi ASA Tg. Mureş – Dinamo Bucureşti, ale căror rezultate nu ne-au parvenit pînă la ora închiderii ediţiei. Astăzi, în epilogul rundei, se întîlnesc, de la ora 21, ACS Poli Timişoara şi Pandurii Tg. Jiu.

CFR Cluj, dezavantajată de arbitraj
Nici nu s-a scurs prima etapă şi au apărut deja greşelile de arbitraj. Concret, Sebastian Colţescu a „mutilat” meciul dintre Viitorul Constanţa şi CFR Cluj, semn că arbitrii n-au învăţat nimic din greşelile sezonului trecut, dar şi că nimeni nu le-a făcut „instructaj” înainte de startul noului sezon. Am impresia că arbitrilor români le este frică să greşească împotriva lui Gică Hagi şi că au nevoie de pampers-uri în meciurile Viitorului Constanţa.
Concret, Colţescu le-a acordat gazdelor două penalty-uri, din care numai unul a fost corect, cel din minutul 32, provocat de Lucian Goian, care l-a faultat clar pe Hodorogea. Pe cel de-al doilea, dictat în minutul 55, l-a scos din burtă, invocînd că italianul Petrucci l-a faultat pe Tănase, însă reluările au demonstrat contrariul. Mai mult decît atît, Colţescu s-a făcut că plouă la henţul clar al lui Bogdan Mitrea, din minutul 55, în urma căruia se impunea penalty în favoarea CFR-ului.

Viitorul a revenit de la 0-2
CFR a început excelent meciul cu Viitorul şi a marcat de două ori în primele 15 minute, prin Gregory Tade (golgeterul Ligii 1 în stagiunea trecută) şi Guima. Evoluînd în…”12”, echipa lui Hagi a reintrat în meci după golul lui Cernat, din minutul 37, care a stabilit scorul pauzei, 1-2. Acelaşi Cernat a reuşit „dubla” în minutul 56, cu largul concurs al arbitrului Sebastian Colţescu. CFR Cluj a început în formula: Marc – Nascimento, Larie, Goian, Camora – Tiago Lopes, Roşu, Petrucci, Jakolis – Tade, Guima. Au mai jucat: Cristian Lopes (din minutul 70), Andrei Mureşan (din minutul 77) şi Păun (din minutul 83). Din acest sezon, Viitorul nu va mai juca meciurile de pe teren propriu la Chiajna, ci în localitatea Ovidiu.