„Șepcile roșii” au fost orbite de Farul

Universitatea Cluj își continuă seria nefericită, de această dată cu o înfrângere. „Studenții” au avut o deplasare grea, așa cum se și anunța, la Constanța, cedând împotriva Farului, 2-3, și se scufundă ușor, ușor în zona retrogradării.
Universitatea a început partida excelent, Alexandru Pop, atacantul împrumutat de la rivala Farului, Viitorul Constanța, deschizând scorul în minutul 5 al meciului, iar elevii lui Falub sperau că vor întrerupe seria meciurilor fără victorie. Deznodământul primei reprize nu a fost, însă, unul fericit pentru clujeni. Mai întâi, Falub a fost nevoit să recurgă la prima schimbare a meciului încă din minutul 20. Cristi Gravra a părăsit accidentat terenul și a fost înlocuit de portughezul Rafa. Imediat după, Viorel Lica a egalat situația de pe tabelă, pentru ca, la scurt timp, Denis Hordouan, jucător împrumutat chiar de la „U” Cluj, să rateze o șansă importantă pentru Farul, acesta nereușind să înscrie din situație de unu-la-unu cu Arpad Tordai. Dacă Hordouan nu a înscris, a făcut-o Ionuț Stoica, în minutul 35, iar dobrogenii au întrat „la cabine” în avantaj. Universitatea a început partea a doua ca și pe prima, cu un gol la scurt timp după lovitura de la centru. În minutul 56, imediat după ce echipa gazdă avusese o bară la poarta lui Tordai, Alex Pop a reușit dubla și a dus scorul la 2-2, însă bucuria nu a durat mult pentru ardeleni. Viorel Lica i-a urmat exemplul lui Pop și a marcat și el un al doilea gol, astfel, stabilind scorul final de pe arena „Gheorghe Hagi”. Echipa de start a Universității: Tordai – Telcean, Kay, Berci – Inacio, Florescu, Guedj, Tiago – Al. Pop, Gavra (Rafa ‘20), Goga. Cu această înfrângere, 2-3, „U” Cluj rămâne în zona retrogradabilă, cu doar 9 puncte după 11 meciuri jucate. Poziția a 17-a din 20 este cea ocupată de clujeni, la 4 puncte în spatele Csíkszeredei, prima echipă de deasupra liniei. La fel ca formația din Miercurea Ciuc, „U” are, totuși, un meci în minus față de majoritatea adversarelor din Liga a 2-a. Următorul meci pentru „Studenți” este duminică, de la 11,30, acasă, în fața celor de la CS Mioveni, echipă candidată la promovare și chiar la primul loc. Clujenii sunt în criză, aceasta fiind a patra lor partidă din campionat fără victorie, după ce în precedentele trei etape au reușit tot atâtea remize.
În clasament, pe primul loc se află CS Mioveni, 26 de puncte, urmată de Turris-Oltul Turnu Măgurele, 25 puncte (11 jocuri), ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu, 20 p, UTA Arad, 19 puncte (8 jocuri), SCM Gloria Buzău, 19 p (11 j), Metaloglobus Bucureşti, 19 p, Petrolul Ploieşti, 18 p (10 j), Farul Constanţa, 18 p etc.