Se confirmă adversarul CFR-ului din turul trei preliminar

N-a fost loc de surpriză în disputa dintre suedezii de la Djurgardens și FC Europa, reprezentanta Gibraltarului, câștigată de scandinavi, dar nu fără emoții, cu 2-1, abia după ce oaspeții au rămas în inferioritate numerică. Duelul într-o singură manșă dintre Djurgardens și CFR Cluj se va juca pe 24 septembrie, pe terenul suedezilor, iar învingătoarea obține biletul pentru play-off-ul competiției. Dinamo Zagreb și Young Boys Berna sunt două dintre posibilele viitoare adversare ale CFR-ului în play-off. FC Botoșani a evoluat împotriva celor de la FC Skendija cu gândul la Tottenham Hotspur, iar acest lucru i-au costat pe moldoveni calificarea. Englezii și-au făcut treaba și au învins-o greu pe Lokomotiv Plovdiv. FCSB nu va fi nici ea cap de serie la tragerea la sorți a partidelor din play-off și dacă trece de Slovan Liberec poate da peste Tottenham Hotspur, Standard Liege sau Galatasaray Istanbul.

Așa cum era de așteptat, adversara campioanei României, CFR Cluj, din turul trei preliminar al Ligii Europa, este gruparea suedeză Djurgardens, de care antrenorul principal al feroviarilor, Dan Petrescu, se teme, potrivit propriilor declarații. Suedezii și-au confirmat statutul de mari favoriți în disputa cu FC Europa, reprezentanta Gibraltarului. Partida, disputată în Suedia și contând pentru turul doi preliminar al competiției, a fost câștigată de scandinavi cu 2-1, dar nu fără emoții, după cum o arată și scorul. Oaspeții și-au vândut scump pielea și au evoluat fără complexe. FC Europa a fost aproape de a deschide scorul în minutul 40, însă Walker a ratat un penalty. Și în loc de 0-1 s-a făcut imediat 1-0, după golul Edwards, care a și stabilit rezultatul primei reprize, în care amfitrionii au avut, totuși, mai multe ocazii. FC Europa a restabilit egalitatea la reluare, în minutul 54, prin Gallardo, după care oaspeții au rămas în inferioritate numerică, Quillo fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. În aceste condiții, misiunea gazdelor s-a simplificat, iar Ulvestad a adus victoria suedezilor în minutul 69, din penalty. S-a terminat 2-1, iar meciul dintre Djurgardens și CFR Cluj, care va stabili echipa calificată în play-off-ul întrecerii, va avea loc într-o singură manșă, pe terenul suedezilor, pe 24 septembrie.

FCSB OK, FC Botoșani KO

FCSB și Backa Tobola din Serbia au oferit cel mai nebun meci al turului doi preliminary, cu nu mai puțin de 12 goluri marcate în 120 de minute. Scorul la finalul celor 90 de minute regulamentare a fost 4-4. FCSB a revenit de la 0-2 și 1-3, apoi a fost egalată la 4 în minutele suplimentare ale timpului regulamentar. Sârbii au rămas în inferioritate numerică în startul prelungirilor, după eliminarea lui Siladji, care a interceptat direct cartonașul roșu. Chiar și așa, amfitrionii au rămas la fel de periculoși, dovadă că au mai marcat de două ori. FCSB a avut șansa de a încheia socotelile înainte de loteria penalty-urilor, dar Tomanovic a egalat în minutul 117. Loteria penalty-urilor a dat câștig de cauză „roș-albaștrilor”, care au transformat toate loviturile, în vreme ce Backa Tobola a ratat o dată, prin Banjac. Penalty-ul decisiv a fost înscris de Man. Următorul adversar al FCSB-ului este Slovan Liberec. Partida se va juca la București, pe 24 septembrie. FC Botoșani a jucat pe teren propriu, cu FC Skendija din Macedonia, însă elevii lui Marius Croitoru au evoluat cu gândul la Tottenham Hotspur. Oaspeții s-au impus cu 1-0, singurul gol fiind marcat încă din minutul 2, de Ibraimi. Deși au mai avut timp suficient la dispoziție pentru a întoarce rezultatul, moldovenii, foarte încrezători înaintea partidei, n-au găsit drumul spre poarta apărată de Zahov, nici chiar în condițiile în care oaspeții au evoluat din minutul 67 în inferioritate numerică, după eliminarea lui Alimi.

Echipele grele s-au calificat incorpore

Numele grele prezente în turul doi preliminar al Ligii Europa au confirmat calculele hârtiei și s-au calificat în faza următoare. Este vorba de Tottenham Hotspur, AC Milan, Galatasaray Istanbul și Glasgow Rangers. Englezii, cu vedeta Harry Kane pe teren, au trăit periculos disputa din deplasare, cu bulgarii de la Lokomotiv Plovdiv. Gazdele au visat frumos după ce au deschis scorul, în minutul 71, prin Minchev. Lokomotiv a pierdut doi oameni în același minut, respectiv 78, în care centralul german Osmers i-a eliminat pe Karageren și Almeida, ultimul primind direct cartonașul roșu pentru un henț în suprafața de pedeapsă. Colac peste pupăză, Lokomotiv a fost pedepsită în aceeași fază și cu o lovitură de la 11 metri, pe care Harry Kane a transformat-o cu siguranță. Cu doi oameni în minus, bulgarii nu aveau cum să evite înfrângerea, golul victoriei lui Spurs fiind marcat de Ndombele, despre care portughezul Jose Mourinho a declarat că nu va juca, nefiind încă apt după ce s-a confruntat cu noul coronavirus. Galatasaray Istanbul, câștigătoarea Ligii Europa în 2001, a dispus, tot în deplasare, de Neftci Baku din Azerbaidjan, scor 3-1. Glasgow Rangers, cu românul Ianis Hagi integralist, a măturat terenul cu FC Lincoln din Gibraltar. Scoțienii s-au impus cu 5-0, dar Ianis Hagi nu și-a trecut numele pe lista marcatorilor, însă a oferit pasa decisivă la golul al patrulea, înscris de legendarul Jermaine Defoe, în minutul 84. În vârstă de 37 de ani, Defoe, fost jucător la West Ham United, Tottenham Hotspur, Portsmouth, Sunderland și Bournemouth, a intrat pe teren în minutul 67. Să mai scriem că Ianis Hagi a încasat un cartonaș galben. Pentru Glasgow Rangers urmează duelul cu Willem Tilburg (Olanda). Scoția are patru echipe în turul trei preliminar al Ligii Europa, celelalte trei fiind Celtic Glasgow, Motherwell și Aberdeen. În fine, AC Milan, cu românul Ciprian Tătărușanu rezerva lui Donnarumma, a învins, în deplasare, Shamrock Rovers din Irlanda. Italienii s-au impus cu 2-0, prin golurile marcate de Ibrahimovic și Calhanoglu. Lokomotiv Tbilisi, echipa care a eliminate vice-campioana României CS Universitatea Craiova în turul anterior, a furnizat o nouă mare surpriză, reușind să se impună în fața rușilor de la Dinamo Moscova. Florin Matei, component al echipei cipriote Apollon Limassol, s-a calificat în turul trei preliminar, după 1-0 cu OFI Creta. Floriana La Valetta, echipa eliminată de CFR Cluj din Liga Campionilor, a reușit să se impună în fața nord-irlandezilor de la Linfield, scor 1-0. Servette Geneva, având în echipa de start mai mulți francezi decât adversara din Hexagon, Stade Reims, a fost învinsă pe teren propriu cu 0-1. FC Astana, cu românul Dorin Rotariu, a fost învinsă pe teren propriu de Budcnost Podgorica din Muntenegru, scor 0-1. Rotariu a evoluat 57 de minute. Și Liviu Antal a părăsit competiția, după ce echipa sa, Zalgiris Vilnius din Lituania a fost învinsă, în deplasare, scor 1-3, de Bodo Glimt din Norvegia. Golul balticilor a fost marcat chiar de Liviu Antal în minutul 26. Arbitrat de clujeanul Horațiu Feșnic, derby-ul acestei faze, ȚSKA Sofia – BATE Borisov, s-a încheiat cu victoria bulgarilor, scor 2-0. La 0-0, bielorușii au ratat un penalty, prin Milic.