Rugby Superliga – 6 “U” Cluj – Dinamo 14:17 (6:14)

U” Cluj la două minute de un egal. Dinamo învingătoare din nou pe final de meci

Sîmbătă, 2 mai, Parcul sportiv ‘Iuliu Haţieganu’, timp ploios * “U” Cluj : Gheţa, Genebashvili, Petucher, Rotar, N. Rus, Cr. Murgoci, Van Neel, Curcă, Moala Leimoni, Dimofte, Roşu, Gal/cpt, Nistor, Halafihi, I. Mazăre; I. Ciaparii, Boar, Teleşa, Kadar, Toma, Melniciuc, McGrath, Ignea, manager Bogdan Cantor, antrenori Ioan Teodorescu, Horea Hîmpea. Dinamo : Borş, Adăscăliţei, Leon, Bucurescu, Iketan, Kata Siaosi, Kata Paula, Holoia, Căplescu, Jantjies, Hausia, Merca, Bărbuliceanu/cpt, Fili Lomani, Siotame; Muşat, Manole, Mătuşa, Badea, Bratu, Budileanu, Iacob, Dumitrache, antrenor Ştefan Demci * arbitru Ionuţ Badea *asistenţi Lucian Ravar, Victor Ioniţă * arbitru 4 Călin Cojocneanu * marcatori Gal/e, Dimofte/2 lp, Ignea/lp pentru “U”; Fili Lomani/e, Bărbuliceanu/e, Jantjies 2 tr, lp pentru Dinamo * MVP Bărbuliceanu/Dinamo

Între tur şi retur – cu etapa a 6 – a a început practic returul, nu este nici o mare diferenţă. Dinamo s-a impus în tur cu 16:14 în minutele de prelungire, universitarilor rămînîndu-le doar satisfacţia unui joc bun şi punctul bonus defensiv. Istoria se repetă şi în retur, cu Dinamo la timonă de data aceasta, cu universitari în urmărirea adversarului şi recuperarea punctelor. Satisfacţia este aceeaşi, punctul bonus defensiv, jucătorii clujeni piezînd cu două minute înainte de final, după ce întreaga asistenţă vedea o împărţire de puncte la 14:14. Nu a mai fost să fie. Dinamo, cu un plus de atenţie şi un plus de forţă a înaintării cîştigă, dar la capătul unei partide încrîncenate, în care echipele şi-au împărţit perioadele de dominare, oaspeţii în prima parte (desprindere la 6:14), studenţii în primele 15 minute ale partidei (6:0; se ştie cît de fragil este rezultatul în rugby) şi în repriza a II – a, cursă de egalare şi speranţe reaprinse pe ‘Iuliu Haţieganu’. Nu e mai puţin adevărat faptul că Dinamo a ratat trei lovituri de pedeapsă (Jantjies şi de două ori Siotame Manu).

Baia Mare 3 1 0 2 71: 64 6/2pb

Etapa a 7 – a, sîmbătă, 9 mai : “U” Cluj – CSM Bucureşti (ora 13, Parcul sportiv ‘Haţieganu’; RugbyTV), Dinamo – Steaua, Timişoara Saracens – Ştiinţa CSM Baia Mare

Clasament marcatori Superligă : Dumbravă/Steaua 60, Calafeteanu/timişoara 51, Lasarusa Tabu/CSM 35, Jantjies/Dinamo 35, Luke Samoa/Baia Mare 34, Ignea/”U” Cluj 34, Jack Cobden/CSM 30, Vlaicu/CSM 27, Topou Ahomee/Steaua 25, Conache/Timişoara 24

European Rugby Challenge Cup

Enisey Krasnoyarsk (Rusia) învinge şi în retur Ştiinţa CSM Baia Mare, cu un clar 33:12 (21:5) şi cu scorul general de 63:32 se califică în faza următoare. Păcat de băimăreni puşi în situaţia de a părăsi competiţia înainte de intrarea în grupe.