Rugby Superliga – 3 “U” Cluj – Steaua 13:17 (7:14)

Rezultat decis după prima repriză …

vineri, 10 aprilie, teren Parcul sportiv ‘Haţieganu’, spectatori cca 70 * “U” Cluj : Petucher, Genebashvili, Boar, Rotar, N. Rus, Murgoci, Van Neel, Curcă, Moala Leimoni, I. Mazăre, Roşu, Belguidon, Gal/cpt, Paraschiv, Ignea; Teleşa, Toma, Gheţa, Kadar, Dordevic, Melniciuc, Nistor, Damiga, manager Bogdan Cantor, antrenori Ioan Teodorescu, Horea Hîmpea. Steaua : Baraulea, Cornei, C. Neacşu, Tatu, Grigore, Ahomee, Mototolea, Vueti, Diaconescu, Dumbravă/cpt, Porojan, A. Neacşu, Ioniţă, Dumitru, Niacşu; Radu, Buzea, Florescu, Coşereanu, Tănase, Ranuku, Golubenco, Tupou, antrenori George Sava/pr. Marcel Mihalache/secund * arbitru Vlad Iordăchescu * asistenţi Răzvan Vasiliu, Răzvan Ştefan (toţi din Bucureşti) * arbitru 4 Vasile Cerceş (Cluj-Napoca) * observator Ioan Bărnuţi (Cluj-Napoca) * marcatori : eseu de penalizare, Ignea (tr, 2lp) pentru “U”; Mototolea/e, Porojan/e, Dumbravă (2 tr, lp) pentru Steaua *

Două echipe apropiate valoric, numesc “U” Cluj şi Steaua, au generat spectacolul rugby – stic dorit. Ambele echipe şi-au împărţit posesia, ambele au avut ocazii de a marca, jucătorii ambelor team – uri au luptat pentru fiecare balon în joc. A cîştigat Steaua, dar victoria putea reveni şi gazdelor, mult mai active în partea a II – a, mult mai mult prezente în 22 – ul stelist, doar organizarea jocului la nivelul tuturor liniilor privînd “U” Cluj de un rezultat favorabil.

Consider că victoria stelistă s-a decis în primele 40 de minute. Steliştii au început în forţă, primele 20 de minute aparţinîndu-le. Universitarii au avut mai multe lp – uri, au preferat să bată margini, pierzînd astfel şansele limitării scorului. De la 0:14 s-a ajuns la 7:14, cu cinci minute finale în favoarea clujenilor. Un 10:14 sau 13:14 ar fi fost mai aproape de ce s-a jucat în prima repriză.

Repriza a II-a a fost a gazdelor, scorul a ajuns la 13:17, plus ultime zece minute numai în terenul echipei oaspete, pick – and – go – uri în succesiune, nematerializate în puncte. Cert este că jucătorii clujeni au iniţiat acţiuni colective şi individuale rapide, oprite toate de o apărare greu de trecut. Reiau ideea, steliştii s-au apărat grupat, au strîns în centru şi într-un final incandescent, au reuşit să menţină scorul şi să-şi pună în cont încă 4 puncte. Universitarii trebuie să se mulţumească cu punctul bonus defensiv, bun şi el în actualul context.

Arbitrul Vlad Iordăchescu a căutat să fie imparţial. Nu a reuşit în totalitate, favorizînd Steaua în cîteva situaţii, permiţîndu-le ofsaiduri repetate, placaje la gît (victime au fost, în ordine, Gal, Moala Leimoni în prima parte, Boar şi Teleşa în a II – a), intrări din lateral. Am o singură recomandare, valabilă pentru întreaga brigadă de arbitri, să revadă meciul pentru edificarea celor afirmate. Sancţionarea ofsaidurilor şi una, două eliminări pentru placaj la gît ar fi putut schimba soarta partidei, asigurînd, poate, victoria gazdelor.

În a doua partidă a zilei, Dinamo – Ştiinţa CSM Baia Mare 35:33, meci superb, victorie meritată a gazdelor.

Mai rămîne de disputat o partidă, Timişoara Saracens – CSM Bucureşti, sîmbătă, 11 aprilie.

Clasament provizoriu – 3 : Steaua 10 p, Timişoara 8 p/- 1 joc, Dinamo 8p, Baia Mare 6 p, “U” Cluj 6 p, CSM Bucureşti – 1 p/- 1 joc. Rezultatele complete şi clasamentul după etapa a 3 – a, le veţi avea în ediţia noastră de miercuri, 15 aprilie.