Rugby Superliga – 1 Steaua – “U” Cluj 45:6 (31:6)

Prea aspru din prima etapă
Bucureşti, 30 august, Complex Ghencea * Steaua : Nere, Sakalia, Gordaş, Grigore, Archuashvili, Moyake, Lucaci/cpt, Mototolea, Diaconescu, Bolder, Dumitru, Cazan, Dascălu, Tupou, Strătilă, antrenor Cristian Petre. “U” Cluj : Cira, Bârlădeanu, Petucher, Kadar, Marin, Toma, Dordevic, Curcă, Moala Leimoni, Dinu, Gal/cpt, Melniciuc, Butoeru, Halafihi; Chiper, Gheţa, Voivod, Simion, Paraipan, Savu, Socaciu, antrenori Horea Hâmpea/pr, Cristian Podea/secund * arbitru Robert Diaconescu * asistenţi Alexandru Niţulescu, Victor Ioniţă * observator George Bărgăunaş * marcatori : Dascălu/e, Tupou/e, Surugiu/e, Dumitru/e, Melinte/e, eseu de penalizare, Vlaicu 1 lp, 6 tr // Melniciuc 2 lp *
Eram conştienţi de faptul că partida cu Steaua nu este deloc dar deloc uşoară, mai ales că steliştii au avut şi un sezon competiţional trecut bun, cel nou abordându-l cu gândul adjudecării unui titlu ce lipseşte cam de mult din vitrina clubului, cel naţional.
“U” Cluj, cu mulţi tineri în teren, mulţi la primul lor joc pe prima scenă valorică, a reuşit să ţină scorul cca 25 de minute (3:3 în minutul 11; 10:6 pentru Steaua în minutul 25), după care gazdele şi-au impus jocul, câştigând fără probleme. Şi cum învingătoarea era stabilită după primele 40 de minute, repriza a II – a a fost să fie pentru stelişti, cea a unui joc mai mult poziţional, cu schimbări pentru a da şanse şi celor de pe banca de rezerve.
Pentru studenţi, ca să revin la ei, urmează două săptămâni de pauză, ocazie bună de la îmbunătăţiri a jocului la nivelul fiecărui compartiment în parte, cu accent pe omogenizare, creştere în forţă la nivelul grămezii, gândirea unei tactici câştigătoare.
Rezultatele etapei 1 : CSM Ştiinţa Baia Mare – Poli Iaşi 35:10, Steaua – “U” 45:6, CSM Bucureşti – Dinamo (s-a terminat după închiderea ediţiei noastre), Timişoara saracens a stat
Etapa a 2 – a : Timişoara Saracens – Ştiinţa CSM Baia Mare (5 august), Poli Iaşi – CSM Bucureşti (6 august), Dinamo – Steaua (7 august); “U” Cluj stă