Rugby Rugby Europe Championship – 3 Rusia – România 16:13 (3:10) !

Din păcate am avut dreptate, jucăm slab

Krasnodar, stadion Trud * România : Lazăr, Rădoi, Pungea, Popîrlan, Sirbe, Lucaci/cpt, Nistor, Burcea, Calafeteanu, Dumbravă, I. Botezatu, Gal, Dascălu, Apostol, Manole; Turashvili, Pristăviţa, Ţăruş, Antonescu, A. Gorcioaia, Diaconescu, Ioniţă, Strătilă * arbitru Ian Davies (Ţara Galilor) * asistenţi Sean Brickell, Wayne Davies (Ţara Galilor) * marcatori Gysin (3lp, tr), Antonov (e) pentru Rusia; Calafeteanu (e, 2 lp, tr) pentru România *

Cu două săptămîni în urmă scriam cronica partidei România – Spania, partidă în care ne-a mulţumit un singur lucru, scorul şi punctul bonus, nu şi jocul echipei. Se confirmă jocul lipsit de consistenţă şi idei şi după deplasarea la Krasnodar, acolo unde naţionala României a pierdut după o primă repriză aparent liniştitoare ca joc şi scor. Doar aparent liniştitoare deoarece în următoarele 40 de minute ne-am arătat limitele, nereuşind ca joc mai nimic. Ruşii nu excelează la capitolul spectacol. Atu – ul lor este forţa şi acest lucru s-a văzut şi sîmbătă, pachetul de înaintare făcînd diferenţa. Şi a mai contat un lucru, eliminarea pentru zece minute a jucătorului nostru Manole la începutul reprizei a II – a, plusul de om în teren venind în avantajul gazdelor. Rusia este în urmă la capitolul tactică. Tactica lor dacă e să onumi tactică, e …, repet, forţa !

Lynn Howells nu fost lăsat să intre în Rusia !?!

Antrenorul Lynn Howells nu a putut însoţi naţionala României din motive de birocraţie, legate de deplasarea pe teritoriul Federaţiei Ruse !!! Ruşii nu se dezmint nici de data aceasta, noţiunea de fair play le lipseşte cu desăvîrşire.

Rezultate etape a 3 – a: Spania – Georgia 13:26 (13:13), Rusia – România 16:13, Portugalia – Germania 11:3 (5:0)

Etapa a 4 – a, 14 martie : Germania – România, Georgia – Rusia, Portugalia – Spania

T6 – 3

Surprize mari

Două din cele trei partide s-au încheiat cu surprize : Scoţia – Italia 19:22, respectiv Franţa – Ţara Galilor 13:20 !

La ora închiderii ediţiei, Irlanda – Anglia era în desfăşurare.