Surpriza etapei 1 : Africa de Sud – Japonia 32:34 (12:10) !!!

Rezultatele primelor două zile, 18 – 19 septembrie :

Grupa C Tonga – Georgia 10:17 (3:10)

Grupa B Africa de Sud – Japonia 32:34 (12:10)

Grupa D Irlanda – Canada 50:7 (29:0)

Grupa D Franţa – Italia 32:10

Japonia dă marea lovitură la cea de a 8 – a ediţie a rugby – ului mondial. Învinge Africa de Sud pe final de meci, după ce cu 2 minute înainte de final, scorul era favorabil sud – africanilor, 32:29, scor ce părea liniştitor. NU a fost să fie, niponii reuşind eseul victoriei în ultimul minut de joc. Scoţia, următorul adversar al Japoniei, are de ce să se teamă … Şi în rugby, ca în multe alte discipline sportive, nu se mai poate vorbi şi scrie despre echipe mari şi echipe mici, asta este tot mai sigur, d ela o competiţie mondială sau europeană la alta.

Georgia trece de o echipă altfel bună, Tonga,şi georgienii sînt un alt exemplu de team ce se afirma tot mai mult pe plan mondial, nu numai european.

Ce urmează …

Miercuri, 23 septembrie :

Scoţia – Japonia (grupa B)

Australia – Fiji (grupa A)

Franţa – România (grupa D)

În ediţia de marţi a cotidianului nostru, voi reveni cu prezentarea lotului român, dar şi al celorlalte echipe din grupa D.

România are parte de un adversar greu, Franţa, în faţa căruia a reuşit cîteva victorii, majoritatea într-o perioadă în care rugby – ului românesc conta pe plan european. Altele sînt datele problemei de data aceasta. România are recentul exemplu al Japoniei şi poateda la rîndul ei, lovitura. Miza ediţiei 2015 este foarte importantă pentru toate echipele ce se vor clasa pe locurile 3 în grupe, loc care duce automat la ediţia 2019 a Cupei Mondiale, calificare directă, fără alte partide de baraj. Şi ar fi extraordinar ca România să se califice de pe locul 3, evitînd emoţiile eşalonului European Nations Cup. Speranţele României se leagă de două victorii, în faţa grupărilor Canada, respectiv Italia, posibile şi obligatorii.

Să aşteptăm debutul de miercuri, greu nu şi imposibil, mai ales că lotul României are în componenţă jucători care au fost prezenţi şi la ediţia din 2011, putînd vorbi de omogenitate şi relaţii de joc bine puse la punct. Să vedem …