Rugby: A început cel mai puternic turneu al emisferei sudice

La sfîrşitul săptămînii trecute a început o nouă ediţie a Turneului Celor 4 Naţiuni, cea mai puternică competiţie a sportului cu balonul oval din emisfera sudică, care reuneşte la start reprezentativele Australiei, Africii de Sud, Argentinei şi Noii Zeelande, aceasta din urmă fiind nu doar deţinătoarea titlului, dar şi campioana mondială en titre. Prima etapă a programat întîlnirile Noua Zeelandă – Argentina şi Australia – Africa de Sud. Noua Zeelandă s-a impus în faţa „pumelor” cu 39-18, după 18-6 la pauză. Scorul la eseuri a fost 5-2 în favoarea „All Blacks”. Sud-americanii au dominat ultima parte a întîlnirii de la Auckland, reuşind două eseuri, prin Cheevy, în minutele 55 şi 61. A fost a 22-a întîlnire dintre cele două reprezentative. Noua Zeelandă s-a impus de fiecare dată. În celălalt meci, Australia a învins Africa de Sud cu 24-20, „cangurii” revenind de la 7-13, scor înregistrat la pauză. Australienii au controlat repriza secundă, pe care au cîştigat-o cu 17-7. Amfitrionii au culcat de trei ori „ovalul” în terenul de ţintă advers, prin Cooper, Hooper şi Kuridrani. Este prima victorie a Australiei în faţa reprezentativei „Springboks” după şase înfrîngeri la rînd. În septembrie anul trecut, Wallabies au învins Africa de Sud cu 24-23. Următoarele meciuri din 4 Nations vor avea loc pe 25 şi 26 iulie, cînd Africa de Sud primeşte vizita Noii Zeelande, la Johannesburg, iar Australia se deplasează la Buenos Aires, pentru confruntarea cu Argentina.