România învinge selecționata Insulelor Feroe

Naţionala de fotbal a României a învins selecţionata Insulelor Feroe cu scorul de 3-0 (0-0), sâmbătă seara, pe Stadionul Torsvollur din Torshavn, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020 la fotbal.

Tricolorii au câştigat greu, în ciuda diferenţei de pe tabelă, făcând diferenţa în ultimul sfert de oră al partidei.

România a dominat jocul, a avut o posesie covârşitoare, dar nu a reuşit să îşi creeze ocazii de gol, arătând previzibilă, lentă, lipsită de inspiraţie. Golurile au fost marcate de George Puşcaş (74), Alexandru Mitriţă (83) şi Claudiu Keşeru (90+4).

Prima oportunitate a venit în min. 7, când Andone a trimis modest cu capul, din centrarea lui Benzar. Andone (16) a ratat o mare ocazie, trimiţând pe lângă poartă, după o minge scăpată de portar. Hagi jr a fost şi el aproape de deschiderea scorului, dar portarul Nielsen a respins şutul de la 18 metri (22).

În prima repriză, Stanciu a trimis două şuturi (28, 34), iar Hagi (45+2) un altul, toate fără emoţii pentru goalkeeper-ul Gunnar Nielsen.

Feroezii au avut o situaţie notabilă, dar Tătăruşanu a a fost atent la lovitura de cap a lui Hendriksson (30) şi a acordat corner.

Nici în repriza secundă, tricolorii nu au avut mai multă inspiraţie, Gunner Nielsen neavând emoţii la şutul lui Stanciu (59) şi la lovitura de cap a lui Puşcaş (64).

O sclipire a lui Stanciu l-a adus pe Puşcaş în poziţie de finalizare, şi atacantul lui Reading a deschis scorul (74).

Mitriţă (83), inspirat introdus de selecţionerul Contra, a majorat diferenţa, după o combinaţie cu Keşeru.

Gazdele au ieşit mai mult la joc, iar Edmundsson a încercat să îl învingă pe Tătăruşanu, dar portarul echipei noastre a fost atent la şutul deviat al feroezului (89).

Keşeru a închis tabela în prelungirile partidei (90+4), după ce a fost găsit foarte bine în careu de Mitriţă.

România a câştigat toate cele opt partide cu Feroe, marcând 26 de goluri şi primind două (ambele pe teren propriu).

România va juca următorul meci marţi, la Bucureşti, cu Norvegia.

Feroe – România 0-3 (0-0)
Au marcat: George Puşcaş (74), Alexandru Mitriţă (83), Claudiu Keşeru (90+4).
Torshavn, Stadionul Torsvollur
Preliminariile EURO 2020 – Grupa F

Au evoluat echipele:
Feroe: 1. Gunnar Nielsen – 5. Heini Vatnsdal, 4. Atli Gregersen (căpitan), 13. Rogvi Baldvinsson (16. Eli Nielsen, 78) – 9. Gilli Rolantsson, 8. Brandur Hendriksson (15. Andreas Eriksen, 71), 6. Hallur Hansson, 3. Viljormur Davidsen – 10. Solvi Vatnhamar, 11. Klamint Olsen (14. Joan Edmundsson, 75), 20. Joannes Bjartalid. Selecţioner: Lars Olsen.
Rezerve neutilizate: 12. Teitur Gestsson – 23. Kristian Joensen, 2. Magnus Egilsson, 7. Kaj Bartalsstovu, 17. Arni Frederiksberg, 18. Adrian Justinussen, 19. Ari Jonsson, 21. Joannes Danielsen, 22. Patrik Johannesen.
România: 12. Ciprian Tătăruşanu – 2. Romario Benzar, 5. Ionuţ Nedelcearu, 6. Vlad Chiricheş (căpitan; 4. Adrian Rus, 38), 11. Nicuşor Bancu – 10. Ianis Hagi, 15. Paul Anton, 8. Nicolae Stanciu, 7. Florinel Coman (20. Alexandru Mitriţă, 69) – 9. George Puşcaş, 23. Florin Andone (13. Claudiu Keşeru, 65). Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Ionuţ Radu, 16. Florin Niţă – 3. Alin Toşca, 14. Vasile Mogoş, 17. Ciprian Deac, 18. Răzvan Marin, 19. Mihai Bordeianu, 21. Dan Nistor, 22. Alexandru Cicâldău.

Arbitru: Aliar Agaev; arbitri asistenţi: Zeinal Zeinalov, Akif Amirali; al patrulea oficial: Rahim Hasanov (toţi din Azerbaidjan)
Delegat UEFA: Richard Havrilla (Slovacia), observator UEFA pentru arbitri: Stephen Lodge (Anglia)
Cartonaşe galbene: Nedelcearu (18), Hendriksson (45), Hansson (47), Rolantsson (71), Anton (76), Bancu (80), Eli Nielsen (82).