Remiză albă între „U” Cluj și ASU Poli

Universitatea a ajuns la al doilea egal consecutiv și al patrulea în ultimele cinci meciuri după remiza de sâmbătă la amiază, de acasă, cu ASU Politehnica Timișoara, 0-0. Ardelenii încheie, astfel, turul de campionat pe locul al 11-lea în clasament, având șanse destul de mici să mai promoveze în acest sezon.

Partida a început în forță pentru „U”, cu George Florescu ratând o ocazie mare chiar la prima fază a meciului, în secunda 25. În continuare, însă, prima repriză a fost lipsită de spectacol. S-a jucat la mijlocul terenului, fără ca cele două echipe să se remarce în atac. „Studenții” nu au mai arătat determinarea din ultimele meciuri, fapt care s-a resimțit și pe tabelă. Partea secundă a fost ceva mai spectaculoasă, clujenii începând și de această dată în atac, iar Dorin Goga a trecut, în minutul 49, razant pe lângă gol, după ce, la un corner de pe partea dreaptă, a trimis cu capul pe lângă poarta bănățenilor. Cea mai mare ocazie a Timișoarei a venit în minutul 73, când Raul Vidrășan a centrat perfect din flancul drept, pentru ca mingea să ajungă la basarabeanul Artiom Zăbun, iar acesta, fiind luat prin surprindere, a trimis, cu capul, doar în bara porții lui Dur-Bozoancă. Două minute mai târziu, „U” a avut și ea două ocazii una după cealaltă. Goga a șutat în forță din careu, iar după respingerea lui Murariu, Telcean a reluat cu capul, insuficient de puternic pentru ca „balonul” să ajungă unde trebuie, iar jucătorii bănățeni au îndepărtat mingea de pe linia porții. Meciul s-a încheiat cu Universitatea în atac, mai exact cu o nouă ocazie, venită în urma unei mingi lungi trimise de Rafa Miranda către careul oaspeților, unde Inacio Miguel a trimis un lob, cu capul, peste poartă. Partida s-a încheiat cu un rezultat alb, al patrulea înregistrat sâmbătă în Liga 2, iar „U” Cluj rămâne în jumătatea inferioară a clasamentului. „Șepcile roșii” mai au de disputat două meciuri pe acest final de an, acasă, cu CSM Reșița, în fața căreia clujenii vor să își ia revanșa pentru înfrângerea din tur, și la Târgu Jiu, cu Viitorul Pandurii, de care „U” a dispus în tur la scor de neprezentare. Adrian Falub a trimis în teren următoarea formulă de start: Dur-Bozoancă – Inacio Miguel, Telcean, Art. Crăciun, Tiago Gomes – Dican, Ceitil (Rafa Miranda 55′), G. Florescu – Gavra (R. Takacs 85′), Goga (cpt.), Al. Pop (Nic. Pîrvulescu 66′).