Potaissa Turda, învinsă acasă

AHC Potaissa Turda a pierdut cu 24-26 (12-11) meciul cu formaţia croată HRK Gorica, jucat sâmbătă, pe teren propriu, în prima manşă din turul întâi preliminar al EHF European League la handbal masculin.

Potaissa a condus în marea majoritate a timpului în prima repriză, având şi două goluri avans în unele momente (6-4, 7-5, 8-6, 11-9).

HRK Gorica a avut un debut de repriză secundă foarte bun, cu patru goluri consecutive, astfel că în min. 36 conducea cu 15-12. Diferenţa a crescut pe tabelă şi a ajuns la cinci goluri (20-15, 21-16), dar turdenii au reuşit să reducă din ecart, dar nu au putut împiedica înfrângerea cu 24-26.

Golurile gazdelor au fost înscrise de Radu Cristian Ghiţă 7, Milos Dragas 4, Georgică Cîntec 4, Dragoş Iancu 2, Marius Alin Szoke 2, Daniel Pop 2, Radu Alexandru Lazăr 1, Răzvan Pavel 1, Alexandru Alin Ghivil 1.

Pentru croaţi au marcat Davor Cavar 8 goluri, Ivan Laljek 5, Dominik Novak 3, Luka Lovre Klarica 3, Juro Cakaric 2, Zvonimir Srna 2, Lucian Bura 1, Dominik Gal 1, Paolo Kraljevic 1.

Au arbitrat bulgarii Gheorghi Doicinov şi Iulian Goreţov, iar delegat EHF a fost românul Remus Cojocaru.

Manşa secundă se va juca la Velka Gorica, pe 5 septembrie.