Potaissa Turda a smuls un punct la Bacău

Știința Bacău și Potaissa Turda s-au aflat față în față, joi seară, în cadrul etapei a 6-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de handbal masculin. Partida s-a terminat la egalitate, scor 26-26, după 14-13 la pauză în favoarea gazdelor. Turdenii au început bine, au marcat primul gol, prin Radu Ghiță, au condus cu 5-2 și 7-4, dar băcăuanii au echilibrat raportul de forțe și au marcat șapte goluri la rând, reușind să egaleze la 9 în minutul 19. Apoi, cele două grupări au mers cap la cap, iar Știința a trecut pentru prima dată în avantaj în minutul 24, după golul lui Rareș Păunică, scor 12-11. Gazdele au terminat repriza în avantaj minim, chiar dacă au avut o eliminare temporară. Handbaliștii antrenați de Horațiu Gal au revenit în avantaj în partea secundă, în minutul 41, grație lui Roland Thalmaier, care a marcat pentru 19-18 în favoarea oaspeților. Repriza secundă a stat sub semnul echilibrului, iar până în minutul 55, cea mai mare diferență a fost de două goluri, dar în faboarea gazdelor: 21-19 în minutul 44 și 23-21 în minutul 52. La 24-21 pentru moldoveni, Bogdan Păunescu a primit o eliminare de două minute, iar turdenii au profitat de superioritatea numerică și au marcat două goluri la rând, prin Ștefan Terzic și Răzvan Pavel. O aruncare de la 7 metri, fructificată de Ștefan Târzioru, a trimis Știința, din nou, la două lungimi, scor 26-24, cu ceva mai puțin de două minute până la final. Potaissa a a gestionat bine finalul, salvând un punct grație lui Ciprian Șandru și Răzvan Pavel, ultimul marcând cu șase secunde înainte de ultimul fluier. Bacăul a mirosit victoria, dar Serhel a ratat un ultim atac și s-a terminat 26-26, rezultat echitabil în accepțiunea ambilor antrenori. Potaissa Turda și Știința Bacău și-au trecut în cont prima remiză din acest sezon. Turdenii acumulează 13 puncte, iar etapa viitoare, pe 12 octombrie, întâlnesc, pe teren propriu, Steaua București. Campioana en titre Dinamo București își continuă parcursul perfect din campionat, bifând a șasea victorie. „Alb-roșii” au demolat CSM Reșița, în fața căreia s-a impus cu 34-24. În Liga Națională de handbal feminin, denumită „Liga Florilor”, Universitatea Cluj joacă sâmbătă, 5 octombrie, de la ora 11, cu CSM Slatina, în cadrul etapei a 6-a. Universitatea Cluj a început dezastruos acest sezon, având cinci înfrângeri în tot atâtea etape, la fel ca și Rapid București. Nici adversara de sâmbătă a clujenilor nu stă pe roze, fiind pe 12, cu un singur punct.