Potaissa Turda a făcut instrucție cu „militarii” Stelei

Echipa antrenată de Horațiu Gal a bifat a cincea victorie consecutivă în Liga Națională de handbal masculin, denumită Liga Zimbrilor, după ce a învins, în deplasare, Steaua București, într-o partidă contând pentru etapa a 20-a din cadrul sezonului regulat. Potaissa și-a consolidat poziția secundă în clasament, s-a desprins de Minaur Baia Mare și s-a apropiat la două puncte de liderul Dinamo București, care are, totuși, un meci mai puțin disputat. Partida dintre Steaua și Potaissa s-a disputat la Chiajna, în Sala ”Concordia” și a început în nota de dominare a oaspeților, care au marcat primele două goluri, prin Ghiță și Miloș Dragas. Steaua a revenit și a marcat trei goluri la rând, trecând în avantaj. Pentru turdeni a urmat minute bune de secetă, cu două atacuri ratate de Georgică Cântec, o eliminare de 2 minute la Rohozeanu și alte două aruncări de la 7 metri irosite de Ghiță și Daniel Pop. Prima repriză a fost marcată de numeroase greșeli în ambele tabere, dar și de tensiune, dovadă că Steaua a suferit patru eliminări, iar Potaissa Turda trei. Scorul pauzei a fost 14-12 pentru oaspeți, ultimul gol al primului mitan fiind marcat de Totoi. Steaua a ratat două atacuri, prin Mihalcea și Valadao, în vreme ce Daniel Pop a irosit o nouă aruncare de la 7 metri, spre disperarea lui Horațiu Gal. Valul de ratări a continuat în repriza secundă în tabăra amfitrionilor, care n-au fost suficient de inspirați la finalizare. Nu e mai puțin adevărat că agresivitatea și organizarea defensivei turdenilor i-a deranjat pe „roș-albaștri”. Echilibrul s-a rupt în minutul 45, când Potaissa s-a desprins la cinci goluri, după reușita lui Daniel Pop. Între minutele 38 și 45, turdenii au marcat șapte goluri la rând. Steaua a dat semne de revenire, profitând de eliminarea lui Miloș Dragas și marcând două goluri s-a apropiat la 21-24, cu 12 minute înainte de final. Dar neglijența lui Gabriel Florea, eliminat temporar, a făcut ca Potaissa să se desprindă, din nou, la cinci lungimi, scor 27-22. În ultimele zece minute, Steaua a jucat cu frâna de mână trasă, iar oaspeții au marcat la foc automat, reușind să se impună la o diferență de opt goluri, scor 35-27. Steaua a marcat un singur gol în ultimele șapte minute, prin Nemanja Grbovic. Următorul meci al Potaissei va avea loc săptămâna viitoare, pe 5 martie, cu Minaur Baia Mare, pe teren propriu. Să mai scriem că fetele de la Universitatea Cluj joacă sâmbătă, 29 februarie, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, cu HC Dunărea Brăila, în cadrul etapei a 18-a din Liga Națională de handbal feminin, denumită Liga Florilor. Înaintea etapei, Universitatea ocupă locul 12, cu 6 puncte, în vreme de Dunărea e pe 5, cu 27 de puncte. Partida începe la ora 11.