Pierzând în ploaie

Celtic Glasgow și CFR Cluj, campioanele Scoției și României, s-au reîntâlnit după două luni, pentru a treia oară în acest sezon. De data aceasta miza s-a mutat în Europa League, întrucât precedentul duel a contat pentru turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Feroviarii au furnizat atunci o mare surpriză și s-au impus cu 4-3 pe terenul campioanei Europei din 1967. Scoțienii au învățat din acel eșec și au luat foarte în serios avertismentul pe care clujenii l-au transmis prin victoria obținută în prima etapă, cu Lazio Roma. Ne-am dorit un…remake, dar scenariul meciului din 13 august n-a mai fost respectat și Celtic Glasgow s-a impus cu 2-0, după un meci pe care l-a controlat. Echipa antrenată de Dan Petrescu n-are timp să-și lingă rănile după acest eșec, întrucât duminică are meci cu Viitorul Constanța, în deplasare, în penultima etapă a turului sezonului regulat.

Partida a contat pentru Grupa E, iar golurile au fost marcate de francezul Odsonne Edouard (20) şi de norvegianul Mohamed Elyounoussi (59), acesta din urmă fiind adversar al „tricolorilor” în preliminariile Campionatului European. Față de meciul din 13 august, Celtic a arătat un plus de viteză, forţă şi determinare. Scoțienii și-au încordat mușchii încă din start, iar Arlauskis a intervenit la ocazia lui Jullien din minutul 11. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 20, când Edouard, scăpat din marcajul lui Susic, a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Bolingoli. Ultimul a șutat puțin peste poartă în minutul 23, după care a venit și răspunsul CFR-ului: Deac a executat bine o lovitură liberă, dar pe direcția lui Forester, care a respins în față, Boli a marcat, dar golul a fost anulat pentru o poziție de ofsaid la jucătorul oaspeților. A fost singura ocazie a CFR-ului dintr-o primă repriză dominată copios de britanici, care până la pauză au mai semănat panică la poarta apărată de Arlauskis, lituanianul intervenind la șutul lui Bolingoli din afara careului. Și repriza secundă s-a derulat după același scenariu, cu Celtic la conducerea ostilităților. Scoțienii și-au mărit avantajul în minutul 59, prin Mohamed Elyounoussi, al cărui șut a fost deviat. CFR a încercat să fie mai ofensivă, dar n-a prea reușit. Deac a fost aproape de golul revenirii în minutul 64, însă şutul său din unghi a fost respins de Forster. În ciuda eforturilor, campioana României nu a reuşit să fie cu adevărat periculoasă. Celtic a fost vioara întâi și a impus ritmul, căruia campioana României nu i-a făcut de data aceasta față. Se putea termina și mai rău, dar Forrest, Christie și Edouard nu au fost inspirați la finalizare. CFR Cluj a evoluat în formula: Giedrius Arlauskis – Mateo Susic, Andrei Burcă, Kevin Boli, Mario Camora (căpitan) – Mihai Bordeianu, Luis Aurelio (Juan Culio, 57), Damjan Djokovic (Cătălin Golofca, 81) – Ciprian Deac, Mario Rondon (Alex Păun, 70), Billel Omrani. Antrenor: Dan Petrescu. După acest succes, Celtic Glasgow a urcat pe primul loc în clasamentul grupei, cu 4 puncte, iar CFR Cluj a căzut pe trei, întrucât Lazio Roma și-a valorificat avantajul terenului propriu în disputa cu francezii de la Stade Rennes. „Celeștii”, fără românul Ștefan Radu, s-au impus cu 2-1, revenind de la 0-1. Toate golurile s-au marcat în repriza secundă. Etapa a treia programează, pe 24 octombrie, partidele Celtic Glasgow – Lazio Roma și Stade Rennes – CFR Cluj.

Keșeru și Rotariu au fost integraliști

Ludogoreţ Razgrad s-a impus la scor de forfait la Budapesta, 3-0 cu Ferencvaros. Lukoki a marcat după doar 37 de secunde, iar fundaşul brazilian Rafael Forster a reuşit ”dubla”. Atacantul român Claudiu Keşeru a fost integralist la campioana Bulgariei, fundaşul Dragoş Grigore a primit două cartonaşe galbene şi a fost eliminat în min. 43, iar Cosmin Moţi a fost introdus în repriza secundă. Atacantul Denis Drăguș nu a făcut deplasarea la Londra, pentru partida dintre Arsenal și Standard Liege, una de coșmar pentru gruparea belgiană, care a suferit un eșec usturător, cu scorul de 0-4. Dorin Rotariu a fost integralist la FC Astana, în disputa cu Partizan Belgrad, de pe teren propriu, câștigată de sârbi cu 2-1.